w ,

Jak sprawdzić czy owoce i warzywa były pryskane i modyfikowane genetycznie? Jedna rzecz ma znaczenie

Źródło: shisuka

Kod PLU, czyli Price Look-Up to kilka cyferek, które są dla klienta źródłem informacji o danym produkcie. Znajomość kodu mówi nam skąd pochodzą owoce i warzywa oraz czy były pryskane lub modyfikowane genetycznie?

Jako klienci często nie zwracamy uwagi na naklejki, które znajdują się na owocach i warzywach. To duży błąd z naszej strony. Te kilka niepozornych cyferek, które umieszczone są na produktach, może nam bardzo dużo powiedzieć np. o owocach, które na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo apetycznie. Powiedzieć coś co niekoniecznie może nas zachęcić, a nawet skutecznie zniechęcić do zakupu…

Price Look-Up

Kod PLU to zaszyfrowana informacja dla klienta na temat owoców i warzyw. Co o nich mówi? Czy pryskano je pestycydami lub nawożono nawozami? Czy pochodzą z Polski, czy przebyły długą drogę z odległych kontynentów? Odpowiedź na te wszystkie pytania znajdziesz w kodzie PLU, dlatego warto wiedzieć jak go prawidłowo odczytać.

Kod PLU i kod kreskowy – jak odczytać tajemnicze liczby?

Sama nazwa 'PLU’ pochodzi z języka angielskiego i oznacza 'kontrolę metek cenowych’. Zazwyczaj w kodzie PLU znajdziemy 4 lub 5 cyfr i kod kreskowy. Te dwie rzeczy dostarczą nam informacji na temat: pochodzenia owoców i warzyw, rodzaju i typu uprawy.

Jak czytać kod kreskowy?

 • kod kreskowy rozpoczynający się od liczby 590 oznacza, że owoce i warzywa pochodzą z Polski
 • początek kodu: 400-440 oznacza, że produkty pochodzą z Niemiec
 • 00-09 owoce i warzywa przybyły z USA
 • 690-691 oznacza produkty z Chin

Co istotne liczby na kodzie oznaczają kraj pochodzenia dystrybutora, a nie miejsce gdzie produkt wyhodowano.

Jak czytać kod PLU?

 • 4 liczby w kodzie, które rozpoczynają się od 3 lub 4 oznaczają, że owoce i warzywa są żywnością konwencjonalną, produkowaną na masową skalę. Taki kod PLU oznacza, że do uprawy używano pestycydów i nawozów sztucznych
 • 5 cyfr w kodzie rozpoczynających się od cyfry 9 oznaczają, że owoce i warzywa pochodzą z upraw ekologicznych
 • 5 cyfr w kodzie rozpoczynające się od '8′ mówią nam, że produkt jest zmodyfikowany genetycznie (GMO)
 • Miniatura:
 • Źródło: shisuka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Autor: Izabela Leśniewska

   Jej specjalnością są tradycyjne polskie potrawy, które przedstawia w nowoczesnym ujęciu, a także międzynarodowe kuchnie, które odkrywa podczas swoich podróży.