w

Domowe środki, które pomogą udrożnić zlew

Źródło: Africa Images

Zatkany zlew to duży problem, który często wiąże się z wezwaniem drogiego fachowca. Jednak jeśli regularnie pilnujemy i czyścimy zlew z resztek żywności, możemy uniknąć tego problemu. Poza tym warto raz na jakiś czas użyć domowych środków, które praktycznie każdy ma w swojej kuchni. Jak udrożnić zlew domowymi sposobami? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Zatkany zlew i zalegające w nim odpady wiążą się z brzydkim zapachem wydobywającym się ze środka, a ostatecznie z brakiem odpływu wody, co jest już poważną sprawą, która wymaga natychmiastowej interwencji. Dlatego też zgodnie z zasadą: „lepiej zapobiegać, niż leczyć” podamy ci sposoby, dzięki którym zapobiegniesz tej sytuacji.

Dlaczego zlew się zatyka?

Zanim przejdziemy do tego czego użyć, musimy wiedzieć czego absolutnie nie możemy robić. Najgorszą rzeczą, którą często wlewamy do zlewu jest gorący olej czy inny tłuszcz, który oblepia ścianki rur i sprawia, że wszystkie zanieczyszczenia i resztki jedzenia zaczynają się ze sobą sklejać. Dlatego też nigdy nie wylewajmy oleju do zlewu, a resztki jedzenia usuwajmy, zanim wpadną do odpływu.

Jak udrożnić zlew domowymi środkami?

Polacy często sięgają po drogie środki chemiczne, dostępne na sklepowych półkach. Zupełnie niepotrzebnie, gdyż pomoc często kryje się w kuchennych szafkach. Domowe środki są tanie, skuteczne i nie podrażniają naszej skóry. Dlatego też warto sięgać po nie, zanim kupimy chemiczny detergent w markecie. Do najskuteczniejszych domowych środków należą: cytryna, soda, ocet, tabletka do zmywarki i po prostu gorąca woda.

Wrząca woda

Zaleca się aby profilaktycznie każdego dnia, wlać do odpływu wrzącej wody, która rozpuści zalegający w rurach tłuszcz i brud.

Cytryna

Cytryna to świetny sposób na pozbycie się brzydkiego zapachu. Sok z cytryny najlepiej wlać do odpływu, a także przetrzeć nim całą powierzchnię zlewu wraz z sitkiem.

Soda + ocet

Soda + ocet to duet idealny, który poradzi sobie z wieloma zabrudzeniami, również tymi zalegającymi w zlewie. Opakowanie sody warto wsypać do zlewu i zalać octem. Pozostawić na ok. pół godziny, a następnie spłukać gorącą wodą. Jeśli za pierwszym razem czynność nie pomoże, najlepiej zrobić to samo po raz drugi.

Tabletka do zmywarki

Sposób z tabletką do zmywarki jest mało znany, ale równie skuteczny co pozostałe metody. Tabletkę do zmywarki należy rozpuścić w gorącej wodzie i wlać do zlewu. Najlepiej zrobić to na wieczór, a dopiero nad ranem spłukać ciepłą wodą. Kostka świetnie zadziała również na sam zlew, jeśli wcześniej zatkamy odpływ i rozpuścimy w nim kostkę. Wtedy po spłukaniu osiągniemy efekt 2w1.

  • Miniatura:
  • Źródło: Africa Images

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Autor: Izabela Leśniewska

      Jej specjalnością są tradycyjne polskie potrawy, które przedstawia w nowoczesnym ujęciu, a także międzynarodowe kuchnie, które odkrywa podczas swoich podróży.