w

Rodzice sami pozwalają na to dzieciom. Lekarze biją na alarm

Źródło: annakraynova

Bajki podczas jedzenia? Pozwalać, czy nie? Temat bajek spędza sen z oczu wielu rodzicom. Wielu z nich często pozwala swoim pociechom na oglądanie bajek, bo… zjedzą więcej, a może przez przypadek zjedzą marchewkę, której nie cierpią? Co zrobić i jak wybrać w tej kwestii mniejsze zło? Odpowiadamy.

Bycie rodzicem nie jest łatwym zadaniem. Chcąc wszystkiego co najlepsze dla swoich pociech, często przymykamy oko na pewne kwestię, starając się wybrać mniejsze zło. Przecież o wiele lepiej jest, żeby dziecko coś zjadło patrząc na bajkę, niż żeby nie oglądało bajek, ale też nic nie jadło? Czy faktycznie ta jedna mała bajeczka w trakcie śniadania, obiadu i kolacji może mieć, aż tak negatywny wpływ?

Co trzecie dziecko ogląda bajki w trakcie kolacji

W ostatnim czasie YouGovOmnibus przeprowadziło badania z których wynika, że co trzecie dziecko zjada kolację przez telewizorem, a aż 29% z tej grupy ogląda bajki w trakcie śniadania. Wyniki te są zatrważające i niestety mogą mieć bardzo negatywny wpływ nie tylko na samo dziecko, ale również na całą rodzinę. Dlaczego?

Bajki podczas jedzenia: jak wpływają na dziecko?

Pierwszym zagrożeniem wynikającym z oglądania bajek podczas jedzenia bajek jest otyłość wśród dzieci. Niestety dziecko skupione na telewizorze czy smartfonie, nie zauważa, że już jest najedzone i zjada o wiele większą porcję, niż rzeczywiście potrzebuje. Dodatkowo wspólne posiłki sprzyjają budowaniu relacji i celebrowania wspólnych chwil, a wspólne gotowanie i przyrządzanie posiłków pomaga wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe. Jeśli zarówno rodzice jak i dzieci spoglądają w ekran, oddalają się od siebie i przestają mieć wspólne tematy.

Jak oduczyć dzieci oglądania bajek w trakcie posiłków?

To zadanie na początek może się okazać bardzo trudne. Niestety siła nawyku jest ogromna, dlatego należy robić to stopniowo, a konsekwentnie. Na początku warto spróbować przygotować posiłek wspólnie. Spróbuj wyłożyć wszystkie produkty na stół i wspólnie skomponuj z dzieckiem, kolorowe kanapki. Gwarantujemy, że układanie postaci z warzyw, będzie dla dziecka ciekawsze, niż patrzenie w ekran telefonu. Po drugie daj dobry przykład. Dziecko uczy się przez naśladowanie. Dlatego jeśli rodzice sami korzystają z telefonów podczas posiłku, nie ma co liczyć, że dziecko będzie postępowało inaczej.

  • Miniatura:
  • Źródło: annakraynova

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Autor: Izabela Leśniewska

      Jej specjalnością są tradycyjne polskie potrawy, które przedstawia w nowoczesnym ujęciu, a także międzynarodowe kuchnie, które odkrywa podczas swoich podróży.