Spis treści
Chcesz zrobić pyszny obiad w domowym klimacie? Już za moment dowiesz się, jak zrobić bogracz w najlepszym wydaniu. Będzie smakował jak mamy.
Na pewno zgodzisz się ze mną, że najlepsze jedzenie to te domowe. A kiedy o nim myślę, to przed oczami pojawia mi się wiele dań mojej mamy i babci. Gołąbki z ryżem i mięsem, pierogi ruskie, czy mielone z ziemniakami i czerwonymi buraczkami. Tak, każde z tych dań to klasyka kuchni, która zachwyca smakiem za każdym razem. Nawet pomimo upływu wielu lat.
Do tej listy przepisów chciałabym dodać dziś kolejną perełkę kulinarną. Mowa tu o genialnym bograczu, który jest mega smacznym, pożywnym i ciekawym daniem wywodzącym się z kuchni węgierskiej. Jak go zrobić, aby smakował, jak u mamy? Z nami na pewno się uda!
Bogracz czy gulasz węgierski?
Zanim przejdziemy do szczegółowej instrukcji, warto przez chwilę skupić się na samej terminologii. Otóż na określenie tego samego dania można użyć kilku nazw, jak chociażby bogracz, gulasz węgierski, czy w końcu zupa węgierska. Zawsze zastanawiałam się skąd ta rozbieżność. Też tak miałaś?
Jak się okazuje sam termin „bogracz” odnosi się do rodzaju kociołka, w którym powinno robić się to danie. Warto dodać, że zgodnie z przepisem, taki kociołek powinien być umieszczony nad ogniskiem. I to właśnie w taki sposób powinna gotować się jego zawartość. Stąd też ta nazwa samego dania. Z biegiem czasu przepis ten zaczęto jednak przygotowywać w domowych warunkach, a wraz z tym na całe danie zaczęto mówić po prostu gulasz węgierski lub zupa węgierska.
Domowy bogracz
Składniki
na 6 porcji
- 1 kg mięso (wołowe)
- 60 g koncentrat pomidorowy
- 200 g boczek
- 3 szt. papryka
- 2 szt. cebula
- 5 ząbków czosnek
- 6 szt. ziemniaki
- 2 szt. pomidor
- 500 ml woda
- 1 łyżeczka sól
- 1 łyżeczka papryka słodka
- 1/2 łyżeczki papryka wędzona
- 1/2 łyżeczki pieprz
- 3 szt. liść laurowy
- 4 szt. ziele angielskie
Sposób przygotowania
- Pracę nad przepisem rozpoczynamy od przygotowania składników. W tym celu na mniejsze kawałki dzielimy zarówno mięso, jak i warzywa.
- W garnku umieszczamy na początek boczek i go podsmażamy.
- Następnie dodajemy mięso i przez chwilę smażymy.
- Jako kolejne składniki dodaj do garnka czosnek oraz cebulę. Smażymy do chwili, aż warzywa się zarumienią na złocisty kolor.
- Dopiero wtedy dodajemy do garnka wodę, liście laurowe oraz ziele angielskie. Mieszankę gotujemy pod przykryciem na małym ogniu ok. 70 minut.
- Po tym czasie do garnka dodajemy pozostałe przyprawy. W razie potrzeby można dolać również wodę.
- Gotujemy przez kolejne 30 minut.
- Po pół godziny dodajemy do garnka ziemniaki, pomidory oraz papryki.
- Całość gotujemy do chwili, aż ziemniaki zmiękną.
- Dopiero wtedy dodajemy do powstałej mieszanki koncentrat pomidorowy. I to wszystko.
- Smacznego!
Koniecznie daj mi znać, czy również lubisz gulasz węgierski. Jeśli tak, to często gości w Twojej kuchni. No i na koniec nie zapomnij napisać jak u Ciebie w domu mówi się na to danie.