w ,

Żurek z butelki będzie palce lizać, musisz tylko dorzucić kilka ziół

Żurek z butelki
Darius Dzinnik, Getty Images

To, że twój żurek jest z butelki to nie powód do wstydu! Można go doskonale przygotować, niezależnie czy zakwas jest domowy, czy też nie. Wystarczy dobrze doprawić żurek, a będzie smakował jak u babci.

Jeśli jeszcze nigdy nie robiłaś żurku lub za każdym razem coś brakowało twojej zupie, może być to znak, że twój zakwas na żur był niewystarczająco ukiszony. Zdarza się tak szczególnie początkującym, którzy jeszcze nie opanowali sztuki kiszenia. Jak wiadomo, praktyka to klucz do wypracowania swojego idealnego przepisu. Jeśli jesteś w podbramkowej sytuacji, warto kupić gotowy zakwas z dobrym składem.

Jaki żurek z butelki wybrać?

Dobry zakwas na żurek powinien mieć stosunkowo krótki skład, w którym nie ma żadnych konserwantów i ulepszaczy smaku. Dość często można zauważyć dodatek sorbianu potasu, który ma oznaczenie E202, inny to azotyn sodu E250, czyli popularny konserwant.

Zbędny składnik w żurku z butelki to tłuszcz wieprzowy, który jest głównie źródłem tłuszczu, a nie wnosi nic dobrego do naszego organizmu.

Warto również zwracać uwagę na napis BIO, który widnieje na etykiecie. Mimo że nie każdy produkt powinien go nosić, to w tym przypadku żurek z butelki ma lepszy skład i smak.

Żurek z butelki

Żurek z gotowca nie musi oznaczać nic złego! Dobrze przyrządzona zupa sama się obroni przed wzrokiem teściowej!
Czas całkowity 40 min.
Czas przygotowywania 40 min.

Składniki

na 6 porcji

Sposób przygotowania

  • Kiełbasę pokrój w plasterki, wrzuć do garnka i zalej wodą.
  • Warzywa (poza cebulą) myjemy i obieramy, następnie kroimy w kostkę i dorzucamy do wody. Cebulę opalamy nad ogniem i dorzucamy do garnka.
  • Całość gotujemy przez 20 minut, następnie wyciągamy warzywa i wrzucamy czosnek przeciśnięty przez praskę.
  • Żurek w butelce porządnie mieszamy, a następnie przelewamy do garnka. Gotujemy kilka minut, odlewamy szklankę płynu, dodajemy śmietanę i mieszamy i dolewamy do zupy. Na sam koniec dodajemy sól, pieprz, majeranek oraz chrzan. Podajemy na gorąco z jajkiem i białym twarogiem.
Zobacz
Ocena:
(1 głos)

Zobacz także:

  • Miniatura:
  • Darius Dzinnik, Getty Images

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    3 komentarzy

      Autor: Ola Zając

      Ola to pasjonatka kulinariów od najmłodszych lat. Od zawsze eksperymentowała w kuchni, tworząc niebanalne połączenia smaków i aromatów. Swoje inspiracje czerpie z kuchni różnych kultur, a w wolnym czasie lubi podróżować po świecie w poszukiwaniu nowych doświadczeń kulinarnych.
      Napisz do Oli