w

Jak samodzielnie przygotować zakwas na żurek? Ten ze sklepu może się schować

zakwas na żurek
karma_pema, Getty Images

Zakwas to kluczowy element żurku tej zupy. Bez niego zupa nie ma charakterystycznej kwaskowatości i zwyczajnie w świecie nie może nazywać się żurkiem. Mimo że istnieje dużo sklepowych specyfików, które próbują dorównać domowemu produktowi, to żaden nie jest w stanie mu dorównać. Musimy Cię ostrzec już na samym początki — zakwas potrzebuje kilku dni na sfermentowanie. Zdecydowanie nie jest to danie dla niecierpliwych.

Zakwas na żurek zawsze przyrządzamy z mąki żytniej, to właśnie ona nadaje charakterystycznego, kwaśnego smaku. Warto pomyśleć nad zrobieniem go z wyprzedzeniem, albowiem sam proces czekania jest dość długi i nie da się go przyśpieszyć.

Domowy zakwas na żurek

Samo wykonanie zakwasu to kwestia kilku minut, najważniejsze w całym procesie to czekanie aż ten porządnie się ukisi.
Czas całkowity 7 dni
Czas przygotowywania 7 dni

Składniki

na 2 porcje

Sposób przygotowania

  • Przygotowanie zakwasu jest bajecznie proste. Do szklanego słoika lub butelki wlewamy wodę, dorzucamy mąkę, czosnek liście laurowe i ziele angielskie. Całość mieszamy i nakrywamy gazą i obwijamy gumką recepturką. Zakwas potrzebuje powietrza, więc nie może być szczelnie zakręcony. Ostaw słoik w zacienione, ale ciepłe miejsce, np. blat kuchenny. Codziennie przemieszaj zakwas czystą łyżką. Będzie gotowy za ok. 7 dni.
Zobacz
Ocena:
(głosy: 2 )

Po tygodniu twój zakwas na żurek jest gotowy do użycia! Możesz go przechowywać do dwóch tygodni w lodówce, jednak pamiętaj, by wyciągnąć z niego wszystkie dodatki i najlepiej przelać zakwas przed sitko i umieścić płyn w butelce z zakrętką lub korkiem.

Zobacz także:

  • Miniatura:
  • karma_pema, Getty Images

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    5 komentarze

      Autor: Ola Zając

      Ola to pasjonatka kulinariów od najmłodszych lat. Od zawsze eksperymentowała w kuchni, tworząc niebanalne połączenia smaków i aromatów. Swoje inspiracje czerpie z kuchni różnych kultur, a w wolnym czasie lubi podróżować po świecie w poszukiwaniu nowych doświadczeń kulinarnych.
      Napisz do Oli