w

Żurek drugą najlepszą zupą na świecie! Zobacz, jakie polskie zupy znalazły się w tegorocznym rankingu

Żurek najlepszą zupą
Shaiitsh, Getty Images

Polski Żurek okrzyknięto drugą najlepszą zupą na świecie, a w ogólnym rankingu możemy znaleźć kilka rodzimych propozycji, które dobrze znamy. Zupa, która kiedyś była uważana, za jedzenie biedoty wynosi się na wyżyny popularności.

Żurek to kwaśna zupa na zakwasie żytnim. Większość z nas dobrze ją zna i uwielbia, gdyż to właśnie nim karmiono nas od pokoleń. Kiedyś żurek uznawano za zupę biedoty, gdyż robiono ją z niewielu składników, a bazę stanowiła mąka i woda. Dziś żurek podaje się jako danie postne czy też na uroczyste śniadanie wielkanocne. Obcokrajowcy mają podobne zdanie na temat żurku, gdyż to właśnie on znalazł się na drugim miejscu najlepszych zup świata!

Żurek najlepszą zupą w naszym kraju?

W całym zestawieniu 100 najlepszych zup świata, które przygotował portal Taste Atlas, znalazło się aż 7 Polskich propozycji, a jedna jest na ścisłym podium. Przegonił nas tradycyjny Japoński tonkotsu ramen, ale myślimy, że drugie miejsce jest równie zaszczytne w obliczu wszystkich dań, jakie tam wymieniono. Żurek opisano w dokładny sposób, zarówno pod względem dodatków, jak i podania w chlebowej misie.

„Żurek to tradycyjna polska zupa charakteryzująca się wyrazistym kwaśnym smakiem, który zawdzięcza kwaśnemu zakwasowi, czyli fermentacji chleba i mąki żytniej. Zupa zawiera również mięsa, takie jak kiełbasy, boczek lub szynka, oraz warzywa, takie jak ziemniaki i grzyby. Choć jest niezwykle popularna w całej Polsce, każdy region ma swoją wersję dania. Czasami jest podawany w jadalnej misce z chleba, często dodaje się do zupy połówki jajek na twardo.”

Opisuje portal Atlas Taste

Co ciekawe portal opublikował kilka restauracji, w których dostaniemy najlepszy Polski żurek, wśród nich znajdziemy:

 • „Wesele” w Krakowie,
 • „Stary Dom” w Warszawie,
 • „Krystynka wraca z Wiednia” w Katowicach,
 • „Chłopskie Jadło” w Krakowie,
 • „Grota Zbójnicka” w Zielonej Górze.
Żurek najlepszą zupą
Ranking zup/ fot. Taste Atlas, Instagram

Tuż za sławetną 50. można znaleźć kwaśnicę na 82. miejscu i zupę ziemniaczaną na 87. pozycji. Co jak co, ale dobrego żurku nikt nie odmówi i jak widać, za granicą mają podobne zdanie na ten temat.

 • Miniatura:
 • Shaiitsh, Getty Images

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Autor: Ola Zając

   Ola to pasjonatka kulinariów od najmłodszych lat. Od zawsze eksperymentowała w kuchni, tworząc niebanalne połączenia smaków i aromatów. Swoje inspiracje czerpie z kuchni różnych kultur, a w wolnym czasie lubi podróżować po świecie w poszukiwaniu nowych doświadczeń kulinarnych.
   Napisz do Oli