w ,

Wino z mniszka lekarskiego. Angielski specyfik jest delikatny i orzeźwiający

Mykola Lunov

Wino z mniszka lekarskiego pochodzi z wysp naszego zachodniego sąsiada. Te żółte kwiaty nie tylko stanowią idealną dekorację trawników, ale mają wiele zastosowań w kuchni. Kto by pomyślał, że można z nich wytwarzać delikatne wino, które poza smakiem ma wiele właściwości prozdrowotnych.

Jeśli nie jesteś fanem ciężkich alkoholi, a lampka wina to maksimum tego co możesz wypić ze smakiem, to mamy coś dla Ciebie. Orzeźwiające wino z mniszka to alkohol, który pije się dla smaku i cudownego aromatu. Można je przygotować w domowych warunkach, a sama lista składników jest bardzo krótka.

Wino z mniszka lekarskiego zawiera zaledwie 7 składników!

Wino z mniszka lekarskiego
Mykola Lunov, Getty Images

Co będzie nam potrzebne do przygotowania wina: 2,5 l kwiatów mniszka lekarskiego, garść rodzynek, 3 cm świeży imbir, 1,2 kg cukier, 2 cytryny, 1 pomarańcza, 2 g drożdży do wina, 4,5 l przegotowanej wody.

Zacznij od wyprawy na łąkę, która jest porośnięta kwiatami mniszka. Trzeba ok. 2,5 litra rozkwitniętych kwiatów, co odpowiada sporemu wiaderkowi. Ważne, by nie zbierać tych zaraz obok ruchliwej drogi, gdyż są pokryte toksycznymi spalinami.

Zebrane kwiaty sparzamy 1 l wrzątku i pozostaw na 3 dni pod przykryciem. Po tym czasie odlewamy wodę do drugiego garnka. W dużym garnku gotujemy 3 l wody i 1,2 kg cukru. Po zagotowaniu mieszamy z odlaną wodą ze sparzonych mniszków.

Przygotowaną mieszankę studzimy, aż będzie letnia, dodajemy wyciśnięty sok z cytryn i pomarańczy starty imbir, rodzynki i drożdże. Nakrywamy całość ścierką i obwiązujemy, a następnie odstawiamy na 2 dni do fermentacji.

Wino trzeba zlać do butli z gąsiorkiem i kontynuować fermentację w naczyniu z korkiem i rurką. Kiedy wino skończy się fermentować (ok. 3 tygodnie), zlewamy płyn do wyparzonych butelek i odstawimy do piwnicy na 3-6 miesięcy by odpowiednio dojrzało.

  • Miniatura:
  • Mykola Lunov

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Autor: Ola Zając

      Ola to pasjonatka kulinariów od najmłodszych lat. Od zawsze eksperymentowała w kuchni, tworząc niebanalne połączenia smaków i aromatów. Swoje inspiracje czerpie z kuchni różnych kultur, a w wolnym czasie lubi podróżować po świecie w poszukiwaniu nowych doświadczeń kulinarnych.
      Napisz do Oli