w , ,

Jak wykorzystać kwiaty dzikiego bzu? Zrób syrop lub nalewkę

Adam88xx, Getty Images

Sezon dzikiego bzu rozwijać się w pełni, a kwiaty przyozdabiają nasze ogrody i przydrożne lasy. Zamiast podziwiać ich urok, powinniśmy pozrywać białe kiście i zrobić z nich dwie fantastyczne mikstury. Pierwsza z nich to syrop, który jest świetnym suplementem diety, który wspiera odporność. Drugi to fantastyczna nalewka, która w małych ilościach może pomóc nam w walce z chorobą. Warto zaopatrzyć się w oba, by być uzbrojonym w walce z sezonowymi przeziębieniami.

Czarny bez to pro zdrowotna roślina, której wyciągi można spotkać w syropach, tabletkach czy pastylkach. Zamiast kupować leki, warto przygotować domowy syrop i nalewkę, które wykazują działanie antybakteryjne i antywirusowe. Nasze babcie robiły go na potęgę, gdy leki nie były jeszcze tak dostępne, lub kosztowały krocie.

kwiaty dzikiego bzu
seven75, Getty Images Signature

Gdzie zbierać kwiaty dzikiego bzu?

Dziki bez rośnie w wielu miejscach, więc dostępność nie jest aż tak utrudniona jak nam się wydaje. Ważne, by nie zbierać kwiatów, które rosną zaraz obok drogi — będą zanieczyszczone spalinami z samochodów i z pewnością nie przyniosą nic dobrego.

Co ciekawe nalewka to mocniej sfermentowany syrop, więc można zrobić dwie pieczenie na jedynym ogniu. Ty decydujesz jaki produkt otrzymasz, wystarczy przygotować go według przepisu. Samo czekanie na gotową nalewkę to najtrudniejszy z procesów, ale myślę, że jest tego warta. Jeśli skusisz się na zrobienie nalewki lub syropu, koniecznie daj znać, jak Ci smakowały!

Syrop i nalewka z dzikiego bzu

Możesz za jednym razem zrobić dwa cenne produkty. Zobacz jakie to proste!
Czas całkowity 29 days
Czas przygotowywania 1 day
28 days

Składniki

na 2 butelka

Sposób przygotowania

  • Zacznij od przeglądnięcia kwiatów, usunięcia insektów i obcięcia grubych zielonych łodyg.
  • W garnku podgrzewamy wodę, dodajemy cukier, a kiedy ten się rozpuści, dorzucamy kwiaty bzu i wyciśnięty sok z cytrusów. Nie doprowadzamy do wrzenia, jedynie podgrzewamy wodę, a następnie odstawiamy garnek do schłodzenia na 24 h. Po tym czasie przelewamy płyn przez sito.
  • W tym momencie można postąpić na dwa sposoby, jeśli chcesz tylko syrop, musisz zlać płyn do słoików, a następnie zapasteryzować. Jeśli chcesz przygotować nalewkę, musisz poddać syrop procesie fermentacji.
  • Syrop zlewamy do słoja, nakrywamy pergaminem i stawiamy w nasłonecznionym miejscu na 5 dni. Co jakiś czas mieszamy wyparzoną łyżką i sprawdzamy proces fermentacji.
  • Po tym czasie zlewamy syrop do garnka, uprzednio przecedzając go przez gazę. Dodajemy spirytus, mieszamy i przelewamy do wyparzonych butelek. Zakręcamy całość i odstawiamy na 3-4 tygodnie. Co kilka dni należy wstrząsnąć butelką. Po czterech tygodniach nalewka jest gotowa.
Zobacz
nalewka z bzu naturalny syrop syrop z bzu
Ocena:
(głosy: 2 )
  • Miniatura:
  • Adam88xx, Getty Images

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Autor: Ola Zając

      Ola to pasjonatka kulinariów od najmłodszych lat. Od zawsze eksperymentowała w kuchni, tworząc niebanalne połączenia smaków i aromatów. Swoje inspiracje czerpie z kuchni różnych kultur, a w wolnym czasie lubi podróżować po świecie w poszukiwaniu nowych doświadczeń kulinarnych.
      Napisz do Oli