w , ,

Syrop z bzu nie tylko pięknie pachnie, ale i genialnie smakuje

NatashaBreen, Getty Images

Syrop z bzu ma podobne działanie jak ten z mniszka lekarskiego czy pędów sosny. Jego działanie zawdzięczamy substancjom czynnym, które są zawarte w kwiatach popularnej rośliny. Zobacz, jak go przygotować w prawidłowy sposób.

Bez zachwyca nas głównie swoim wspaniałym zapachem, który unosi się w zamkniętym pomieszczeniu przez wiele dni. Poza funkcją ozdobną można go wykorzystać jako baza do pysznego syropu na przeziębienia — nie wolno zwlekać ze zbiorami kwiatów, bo ich sezon jest niezwykle krótki.

Jak działa syrop z bzu?

Syrop z bzu jest mniej znany niż ten z mniszka lekarskiego, ale nie znaczy to, że ma gorsze właściwości. Co ciekawe, kwiaty bzu można jeść na surowo, lecz mało kto decyduje się na taki krok, gdyż są gorzkie. Przerobione na syrop mają bardzo przyjemny smak.

Ten syrop pomoże w takich dolegliwościach jak:

  • stany zapalne,
  • przeziębienia,
  • bóle gardła,
  • poprawia trawienie,
  • bóle żołądka,

Sezon na lilak przypada na aktualny miesiąc, maj. Nie zwlekaj ze zbiorami kwiatów, gdyż bardzo szybko więdną, a na kolejny rozkwit musisz czekać do następnej wiosny. Najlepiej przejechać się za miasto i szukać krzewów, które rosną daleko od ruchliwej drogi, z której unoszą się spaliny.

Jak przygotować słoiczek syropu z bzu?

Syrop z bzu
chamillewhite

Będziesz potrzebować 2 szklanki kwiatów bzu, 2 szklanki wody, 1,5 szklanki cukru i sok z jednej cytryny.

Świeżo zebrane kwiaty wyłóż na kartkę papieru i pozostaw na godzinę, by wszyscy ewentualni lokatorzy opuścili kwiaty.

W garnku gotujemy wodę z cukrem, następnie ściągamy z gazu i dodajemy wyciśnięty sok z cytryny, do słoika wsypujemy kwiaty, a całość zalewamy syropem. Słoik zakręcamy i odstawiamy na 3 dni, po tym czasie odławiamy kwiaty, a syrop przelewamy do czystego i wyparzonego słoika. Taki syrop można pić 3 razy dziennie po jednej łyżce.

  • Miniatura:
  • NatashaBreen, Getty Images

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Autor: Ola Zając

      Ola to pasjonatka kulinariów od najmłodszych lat. Od zawsze eksperymentowała w kuchni, tworząc niebanalne połączenia smaków i aromatów. Swoje inspiracje czerpie z kuchni różnych kultur, a w wolnym czasie lubi podróżować po świecie w poszukiwaniu nowych doświadczeń kulinarnych.
      Napisz do Oli