w ,

Czym jest czarny miód i jak go używać? Specyfik ma sporo lat, a wielu o nim zapomniało

stevepb, Getty Images

Dawno, dawno temu nasze babcie robiły czarny miód na potęgę, a wszystko za sprawą jego genialnych właściwości leczniczych. Choć nazwa brzmi nieco przerażająco, sam miód to połączenie wielu wartościowych roślin i przypraw. Całość zamknięta w przepysznej słodkiej masie — takie lekarstwo to sama przyjemność.

Czym charakteryzuje się czarny miód?

Tytułowy miód to nic innego jak połączenie słodkiej glazury z kilkoma składnikami o aktywnym. Taka mieszanka wspiera nasz organizm w walce z przeziębieniem, które dotyka nas najczęściej na przełomie pór roku. Taki miód można jeść prosto ze słoiczka lub jako dodatek do różnych dań, ważne, by za bardzo go nie podgrzewać, bo może stracić właściwości.

Właściwości czarnego miodu

czarny miód
invizbk, Getty Images Signature

Czarny miód to genialny suplement diety, który przynosi same korzyści dla naszego zdrowia. Ma działanie bakteriobójcze, antygrzybicze i przeciwzapalne, a do tego mnóstwo kwasów omega-3 i omega-6.

Jeśli masz problem z cholesterolem i wysokie ciśnienie, regularne spożywanie miodu powinno pomóc na te dolegliwości. Zrobienie takiego miodu jest banalnie proste, wystarczy odpowiednio połączyć składniki, by żadna substancja czynna na tym nie ucierpiała.

Jak zrobić czarne złoto?

czarny miód
Tracey Ayre / 500 px, Getty Images

Do jego przygotowania potrzebujesz:

  • 1 szklanka naturalny miód
  • 100 ml wody
  • 3 łyżki olej z czarnuszki
  • 2 łyżki nasiona czarnuszki
  • 2 łyżeczki mielonego imbiru (możesz skorzystać z tego w proszku)
  1. Do garnka dolewamy wodę i podgrzewamy, aż będzie gorąca, ale nie wrząca! Dosypujemy nasiona czarnuszki i tarty imbir. Ściągamy garnek z ognia i pozostawiamy do wystygnięcia.
  2. Do zlewu nalewamy ciepłej wody i wstawiamy szklaną miskę. Wlewamy do niej miód i dodajemy olej z czarnuszki. Mieszamy do połączenia się obu składników.
  3. Ostudzoną wodę z czarnuszką i imbirem dolewamy do miodu i mieszamy. Całość przelewamy do szklanej butelki lub słoika.

Dzienna dawka tego specyfiku nie powinna przekraczać dwóch łyżek. Można go dodawać do przestudzonej herbaty lub pić prosto z łyżeczki. Pamiętaj, by nie podgrzewać miodu w mikrofali lub bezpośrednio w garnku, przez to może stracić swoje właściwości pro zdrowotne.

  • Miniatura:
  • stevepb, Getty Images

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Autor: Ola Zając

      Ola to pasjonatka kulinariów od najmłodszych lat. Od zawsze eksperymentowała w kuchni, tworząc niebanalne połączenia smaków i aromatów. Swoje inspiracje czerpie z kuchni różnych kultur, a w wolnym czasie lubi podróżować po świecie w poszukiwaniu nowych doświadczeń kulinarnych.
      Napisz do Oli