Spis treści
Szukasz ciekawego i pysznego deseru na wielkanocny stół? Ciasto leśny mech spisze się w tej roli idealnie. Po prostu palce lizać!
Jeśli miałabym wskazać kolory, które najbardziej kojarzą mi się z Wielkanocą, bez wątpienia byłby to żółty i zielony. Z pierwszego wyboru chyba nie muszę się tłumaczyć. Po prostu żółty kojarzy mi się z jajkami, a jak wiadomo, to one są jednym z głównych symboli nadchodzących świąt.
Co zaś tyczy się zieleni, to w moim przypadku ma ona podwójne znaczenie. Po pierwsze nawiązuje bezpośrednio do Wiosny, kiedy ma miejsce Wielkanoc. Po drugie, to kolor charakterystyczny dla przebudzenia z długiego snu, wręcz odrodzenia. Dlatego motyw ten również świetnie wpisuje się w symbolikę Wielkanocy.
Dlaczego w ogóle rozwinęłam ten temat? Otóż już za moment podzielę się z Tobą genialną recepturą na fenomenalne ciasto, które zachwyca zarówno smakiem, jak i wyglądem właśnie w zielonym wydaniu. Jest to wręcz „must have” na wielkanocnym stole. Dlaczego? Już za moment wszystko stanie się jasne!
Ciasto leśny mech hitem na wielkanocnym stole
Wśród mazurków, serników i babek, na tegorocznym stole wielkanocnym nie może zabraknąć genialnego wypieku jakim jest deser leśny mech. Dzięki pięknym i kontrastującym kolorom wyróżnia się już z daleka. Wyglądem przypomina leśną polanę, dlatego już od samego patrzenia można się w nim zakochać.
A po jednym kęsie, po prostu przepadniesz. Połączenie zielonego biszkopta z lekką i orzeźwiającą pianką oraz smacznymi owocami, to po prostu prawdziwy sztos. Sukces masz gwarantowany. Każdy z gości będzie pytał o przepis na to domowej roboty arcydzieło w słodkim wydaniu.
Leśny mech
Składniki
na 9 porcji
Ciasto szpinakowe:
Pianka:
- 300 g mascarpone
- 250 g śmietanka (30%)
- 4 łyżki cukier puder (zimnej)
- 1 szt. galaretka cytrynowa
- 150 ml woda (wrzątek)
Dekoracja
- owoce (borówki, maliny, granat, czerwona porzeczka)
Sposób przygotowania
- Pracę nad przepisem rozpocznij od umycia i zblendowania szpinaku.
- Jajka delikatnie ubij, po czym połącz je ze zblendowanym szpinakiem i olejem. Składniki dodawaj partiami.
- Następnie do powstałej mieszanki dodajemy suche składniki - przesianą mąkę oraz proszek do pieczenia.
- Powstałe w ten sposób ciasto szpinakowe, przekładamy do formy i wstawiamy do piekarnika na 35 minut. Urządzenie ma pracować w temperaturze 180 stopni Celsjusza.
- W międzyczasie przygotuj piankę. W tym celu rozpuść galaretkę we wrzątku i odstaw na bok do ostudzenia.
- Następnie ubij ze sobą śmietankę i cukier puder.
- Po chwili do powstałej mieszanki zacznij dodawać na raty mascarpone.
- Kiedy już wyczerpiesz wszystkie składniki, wlej powoli do powstałej masy rozpuszczoną galaretkę. Nadal energicznie mieszaj.
- Upieczone i ostudzone ciasto dzielimy na 2 blaty. Górną część kruszymy drobno.
- Na spód ciasta przelewamy mieszankę z mascarpone. Na razie ma płynną formę, ale po wizycie w lodówce szybko stężeje. Dlatego ciasto zalewaj w formie z zabezpieczonymi bokami, aby nic się nie wylało.
- Wstaw deser na godzinę do lodówki.
- Po tym czasie udekoruj jego wierzch rozdrobnionym biszkoptem oraz świeżymi owocami.
- W efekcie masz otrzymać efekt leśnej łąki.
- Smacznego!
Dodatkowo w okresie świątecznym, możesz udekorować domowe ciasto czekoladowymi jajkami lub zajączkami. Całość będzie się pięknie prezentować!
Zobacz także: Żurek Anny Lewandowskiej nie zawiera grama mąki. Jak go zrobić?
3 komentarzy