w

Łyżka tego octu do mizerii, a stanie się bardziej wyrazista w smaku

Bartosz Luczak, Getty Images

Wystarczy zaledwie łyżka octu jabłkowego do mizerii, by podkręcić jej smak. Ważne jest, by wybrać ten jabłkowy, bo jego smak będzie najlepiej się komponował z delikatnym smakiem ogórków. Zobacz poniższą recepturę na idealną mizerię.

Czy wiesz, że mizeria była kiedyś uważana za jadło biedoty? Sama nazwa pochodzi od „mizernej sałatki”, gdyż w jej skład wchodziły posiekane ogórki wymieszane ze śmietaną, a w bardziej luksusowej wersji z rozdrobnioną cebulą. Patrząc na dzisiejsze ceny świeżych warzyw, nie można już tak o niej powiedzieć.

Choć zrobienie mizerii wydaje się łatwe, to nie zawsze wychodzi taka, jaką dawała nam babcia w dzieciństwie. Jej smak jest nijaki, a zbierająca woda odstrasza przed spróbowaniem. W takim razie co robimy źle? Poniżej znajdziesz odpowiedź.

Mizeria z octem jabłkowym

Mizeria zrobiona w ten sposób nie będzie zbyt rozwodniona, a octowy posmak nada jej charakteru.
Czas całkowity 20 min.
Czas przygotowywania 20 min.

Składniki

na 4 porcje

Sposób przygotowania

  • Ogórki obieramy ze skórki i kroimy na cienkie talarki i wrzucamy do miski. Zasypujemy je solą i odstawiamy na 15 minut, by puściły soki. Następnie porządnie odciskamy zebraną wodę i przekładamy ogórki z powrotem do naczynia.
  • Do ogórków dodajemy posiekaną w piórka cebulę, a w miseczce mieszamy śmietanę z octem, cukrem i pieprzem. Zalewamy ogórki powstałym sosem i mieszamy.
Zobacz
Ocena:
(1 głos)

Jeśli chcesz, by twoja mizeria miała wyrazisty smak, a do tego nie ociekała wodą, musisz zastosować się do powyższych wskazówek. Ogórki do mizerii trzeba pierwsze pozbawić nadmiaru wody i najlepiej zrobić to za pomocą soli, która ją z nich wydobędzie. Nie bój się ich porządnie odcisnąć, czym mniej płynu tym lepiej.

Dodatek octu do mizerii sprawi, że delikatne w smaku ogórki nabiorą charakteru. Moja babcia zawsze powtarzała, że bez octu mizeria nie jest już tak samo smaczna i tej zasady od zawsze się trzymam.

  • Miniatura:
  • Bartosz Luczak, Getty Images

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Autor: Ola Zając

      Ola to pasjonatka kulinariów od najmłodszych lat. Od zawsze eksperymentowała w kuchni, tworząc niebanalne połączenia smaków i aromatów. Swoje inspiracje czerpie z kuchni różnych kultur, a w wolnym czasie lubi podróżować po świecie w poszukiwaniu nowych doświadczeń kulinarnych.
      Napisz do Oli