w

Babka ziemniaczana za grosze. Zrobi ją nawet największy amator

Babka ziemniaczana
mdlar, Getty Images

Pierwszy raz babka ziemniaczana pojawiła się na moim talerzu, gdy byłam na weselu u mojej kuzynki. Pamiętam, że po pierwszym kęsie nie mogłam oderwać się od talerza i już wiedziałam, że będę musiała odtworzyć to cudo w domu. Poszperałam w internecie, zaliczyłam kilka wpadek i takim oto sposobem stworzyłam przepis idealny!

Czasami nie doceniamy pewnych dań, dopóki ktoś ich nam nie zaserwuje prosto pod nos. O istnieniu babki ziemniaczanej wiedziałam już od jakiegoś czasu, jednak nigdy nie przyszło mi do głowy, by zrobić ją we własnym wykonaniu. Miałam przekonanie, że to danie jest mdłe i raczej nie podpasuje mojej rodzinie. Jak bardzo się myliłam!

Babka ziemniaczana rozpływa się w ustach!

Przysmak regionalny, jakim jest babka ziemniaczana, zaczyna przeżywać renesans. Do niedawna nikt nie zwracał na nią specjalnie uwagi, teraz można ją spotkać na weselach lub jako przystawka w restauracji. W restauracji za kawałek babki zapłacimy kilkadziesiąt złotych, domowa wersja będzie 10 razy tańsza.

Babka ziemniaczana

Babka ziemniaczana z dodatkiem podsmażonej kiełbasy jest prostym i smacznym daniem. Można ją jeść na zimno z dodatkiem pieczywa.
Czas całkowity 1 godz. 40 min.
Czas przygotowywania 30 min.
Czas gotowania 1 godz. 10 min.

Składniki

na 10 porcji

Sposób przygotowania

  • Przygotowania babki zacznij od obrania i starcia ziemniaków na drobnych oczkach. Miskę odstawiamy na 20 minut, by ziemniaki puściły wodę. Odciskamy nadmiar, dorzucamy wszystkie przyprawy, dosypujemy mąkę, wbijamy jajka i mieszamy.
  • Na patelni roztapiamy smalec i podsmażamy pokrojony boczek. Kiedy mięso się zarumieni, dolewamy zawartość patelni do ciasta ziemniaczanego.
  • Masę wlewamy do naczynia żaroodpornego i posypujemy szczypiorkiem. Pieczemy w 200 stopniach Celsjusza przez 70 minut. Możesz ją podawać ją na ciepło z sosem lub na zimno z dodatkiem pieczywa.
Babka ziemniaczana
Zobacz
Ocena:
(1 głos)

Spróbuj odtworzyć zapiekankę na swój sposób! Jeśli nie lubisz smalcu, dodaj masło klarowane, które będzie odporne na wysoką temperaturę smażenia. Zamiast boczku polecamy dorzucić salami lub suszoną kiełbasę. Dostosuj przepis pod siebie i rozkoszuj się pysznym daniem!

Zobacz również:

  • Miniatura:
  • mdlar, Getty Images

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Autor: Ola Zając

      Ola to pasjonatka kulinariów od najmłodszych lat. Od zawsze eksperymentowała w kuchni, tworząc niebanalne połączenia smaków i aromatów. Swoje inspiracje czerpie z kuchni różnych kultur, a w wolnym czasie lubi podróżować po świecie w poszukiwaniu nowych doświadczeń kulinarnych.
      Napisz do Oli