Szczypta soli do ciasta to powszechny składnik, jednak mało kto zdaje sobie sprawę, dlaczego tak właściwie go dodajemy. Niezależnie jaki to rodzaj ciasta: drożdżowe, biszkoptowe czy kruche, sól powinna się w nim znaleźć. Poniżej wyjaśniamy, dlaczego to takie ważne!
Dodawanie szczypty soli do ciast to odruch, w końcu nie czuć jej w wypieku, a przepis nakazuje, by ją dodać. Okazuje się, że ten dodatek nie jest przypadkowy i może się zdarzyć, że bez niego ciasta nie wyjdą tak smaczne, jak zawsze.
Podstawową funkcją soli w biszkopcie jest przełamanie słodyczy, która powinna dominować, ale tym samym nie być jedynym smakiem. Zarówno w gotowaniu, jak i pieczeniu bardzo ważne jest to, by mieszać ze sobą smaki. Czekoladowa masa z wiśniami będzie znacznie lepsza niż czekoladowa masa z dodatkiem kajmaku, ta druga opcja sprawi, że ciasto zasłodzi nas po kilku gryzach. Podobnie jest z sosem słodko-kwaśnym, dwa smaki idealnie się uzupełniają.
Dodatek soli w cieście drożdżowym powoduje lepszą aktywację drożdży, co powoduje lepsze spulchnienie ciasta. Jeśli pominiecie ten składnik, może się okazać, że ciasto wyjdzie twarde i kapciowate.
Ile soli należy dosypać do ciasta?
Umownie dodatek soli powinien stanowić 1-2% wagi mąki. To doskonała proporcja, której należy się trzymać. Jeśli przesadzimy z dodatkiem soli, ciasto będzie suche i nie będzie chciało wyrosnąć.
Zobacz także:
2 komentarzy