w , , , , ,

Gotowanie kaszy gryczanej sprawia Ci problem? Podpowiadamy

gotowanie kaszy gryczanej
Sergey05, Getty Images

Gotowanie kaszy gryczanej na pozór wydaje się mega prostym zadaniem. Jak się jednak okazuje, łatwo o wpadkę, która rujnuje jej smak. Dlatego też dziś podpowiemy, jak zrobić to w prawidłowy sposób.

Chyba zgodzisz się ze mną, że w kuchni istnieje cały szereg procesów, które na pozór wydają się proste. Kiedy jednak przychodzi do praktyki, nagle pojawiają się kłopoty. A co za tym idzie, zamiast udanego przepisu, mamy kulinarną katastrofę.

Dlatego też ważne jest, aby znać podstawy kulinarne, dzięki którym możemy uniknąć tego typu wpadek. I na naszej stronie znajdziesz całą masę przydatnych treści, które pomogą przygotować wiele przepisów. Dziś do tego grona dołączy kolejna cenna porada. Zabieramy się do pracy!

Gotowanie kaszy gryczanej – co zrobić, aby była idealnie sypka?

Tym razem chciałabym skupić się na kaszy gryczanej, którą można wykorzystać w kuchni na wiele ciekawych sposobów. Zanim jednak do tego dojdzie, trzeba wiedzieć, jak ją ugotować, aby była idealna pod każdym względem. Co zrobić, aby kasza gryczana po ugotowaniu nie była zlepiona lub rozgotowana? Jak przygotować ją w sypkiej formie? Już za moment wszystko stanie się jasne!

Podstawowa zasada odnośnie gotowania kaszy i ryżu jest taka, że nigdy nie gotujemy ich w woreczkach. Zanim znajdą się one w garnku, dobrze je również przepłukać na sitku pod bieżącą wodą.

Teraz należy dobrać odpowiednie proporcje. Ja zawsze stosuję zasadę 2:1. Czyli w 2 szklankach wody gotuję 1 szklankę kaszy gryczanej. Wodę zagotowuję razem z łyżeczką soli oraz 2 łyżkami oleju. Dopiero kiedy woda zacznie wrzeć, dodaję do niej przepłukaną kaszę gryczaną.

Następnie delikatnie mieszam przez chwilę zawartość garnka, aby kasza nie przykleiła się do garnka. Na garnek kładę pokrywkę, zmniejszam moc palnika i gotuję kaszę w ten sposób przez 15 minut. Podczas gotowania nie mieszam już kaszy. Po kwadransie zdejmuje garnek z palnika i sprawdzam czy kasza wchłonęła całą wodę. Jeśli tego nie zrobiła, odstawiam ją na kolejne 15 minut pod przykryciem, ale już jej nie gotuje.

gotowanie kaszy gryczanej
Kasza gryczana/źródło: monicore, pixabay

I to wszystko. Po 15 minutach odkładam pokrywkę i daję kaszy jeszcze kilka minut, aby mogła spokojnie odparować. Na tym etapie możesz już przemieszać zawartość garnka.

Jeśli będziesz przestrzegać powyższych zasad, kasza gryczana po ugotowaniu będzie idealnie sypka za każdym razem. Po prostu palce lizać!

  • Miniatura:
  • Sergey05, Getty Images

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Autor: Anna Nowak

      Ania to osoba z pasją do gotowania, która lubi eksperymentować w kuchni, poszukuje nowych smaków i inspiracji z różnych kultur kulinarnych, a następnie dzieli się nimi tutaj na coolinarny.pl, aby pomóc innym w przygotowaniu pysznych dań.
      Facebook / Twitter / Napisz do Ani