w

Ta kawa odchudza i chroni przed nowotworami. Koniecznie pij ją codziennie

Źródło: Stanislav Sablin, Getty Images

Ten składnik doceniali już mieszkańcy starożytnego Egiptu i Rzymu… Jedni uwielbiali jego zapach, drugi doceniali właściwości. Kardamon, do dziś nazywany jest królem wszystkich przypraw, a najlepsi bariści dodają go do kawy, podnosząc tym samym jej prozdrowotne właściwości. Dla kogo polecana jest kawa z kardamonem oraz jakie dokładnie właściwości, kryją małe ziarenka kardamonu?

Ojczyzną kardamonu są Indie i Chiny. To tam rośnie on w środowisku naturalnym i stamtąd rozprowadzany jest na cały świat. Dziś kardamon uprawia się jeszcze w Ameryce Środkowej i Nepalu. Jednak mimo tego, że wydaje się bardziej dostępny, jego ceny potrafią zwalać z nóg…

Kardamon – właściwości

Kardamon słynie ze swoich prozdrowotnych właściwości, tj.:

 • łagodzi objawy infekcji podczas przeziębienia i grypy
 • zwalcza wzdęcia, nadkwasotę i nudności
 • działa detoksykująco
 • hamuje rozwój nowotworów
 • przyspiesza metabolizm
 • działa przeciwutleniająco
 • łagodzi obrzęki

Kawa z kardamonem

Biorąc pod uwagę wszystkie właściwości kardamonu, warto stosować go w swojej kuchni. Kardamon jest jednym z elementów przyprawy curry i garam masala. Jego aromatyczny smak i zapach sprawiają, że świetnie nadaje się do dań wytrawnych (często stosowany jest w kuchni indyjskiej), ale również słodkich. W związku z tym posypuje się nim nalewki, ciasteczka, ale też kawę. Kardamon zmielony oraz jego wersję w ziarenkach kupimy bez problemu w sklepie ze zdrową żywnością. Aby przygotować kawę z kardamonem, wystarczy rozgnieść ziarna w moździerzu i dodać do zmielonej kawy. Całość należy zalać wodą o temp. 90- 95 stopni C. Po około 4 minutach aromat kardamonu uwolni się do napoju. Właśnie po tym czasie 'mała czarna’ nadaje się do spożycia.

Kardamon dla zdrowia

Dodanie kardamonu do kawy okazuje się nie tylko zabiegiem smakowym, ale również leczniczym. Ta przyprawa wykazuje bowiem szereg unikatowych właściwości prozdrowotnych, którymi warto się zainteresować już te

 • Miniatura:
 • Źródło: Stanislav Sablin, Getty Images

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Autor: Izabela Leśniewska

   Jej specjalnością są tradycyjne polskie potrawy, które przedstawia w nowoczesnym ujęciu, a także międzynarodowe kuchnie, które odkrywa podczas swoich podróży.