w

Ta herbata spala tłuszcz i ułatwia odchudzanie. Koniecznie pij ją dwa razy dziennie

Źródło: Madeleine_Steinbach, Getty Images

Kozieradka, kozieradka pospolita, kozieradka lekarska… Niezależnie od nazwy już od dawnych lat wierzono i wykorzystywano w lecznictwie nasiona kozieradki. Na jakie dolegliwości pomaga herbata z kozieradki oraz jak przygotować prozdrowotny napar? Koniecznie przeczytaj ten artykuł do końca.

Kozieradka – pochodzenie

Kozieradkę potocznie nazywa się: fenegryką, bożą trawką i kozioroźnikiem. Ta jednoroczna rodzina zielna z rodziny bobowatych, rośnie w Azji i Europie Wschodniej, a uprawiana jest na całym świecie. Jako przyprawę, kozieradkę najbardziej doceniono w kuchni tajskiej i hinduskiej. Do dań wykorzystuje się zarówno nasiona jak i jej kiełki. Jednak zdecydowanie najczęściej pije się herbatę i napary z nasion. A jakie właściwości lecznicze ma kozieradka?

Kozieradka – właściwości lecznicze

W nasionach kozieradki znaleźć można masę cennych witamin, głównie są to: F, D i PP. Poza witaminami w tej jednorocznej roślinie znajdziemy: izoflawony, śluz polisacharydowy i związki mineralne tj.: potas, magnez, żelazo, cynk, kwas foliowy i fosfor. Wszystkie te składniki sprawiają, że kozieradka wspaniale wspiera: układ hormonalny, krwionośny, trawienny i odpornościowy. Jakie jeszcze właściwości ma kozieradka:

  • obniża ciśnienie krwi
  • obniża poziom złego cholesterolu
  • leczy stany zapalne
  • działa napotnie i wykrztuśnie
  • wspomaga laktację kobiet karmiących piersią
  • przyspiesza metabolizm i spalanie tkanki tłuszczowej
  • usuwa toksyny

Kozieradka w medycynie naturalnej

Od wielu wieków kozieradka wykorzystywana jest w medycynie naturalnej, głównie do leczenia chorób układu pokarmowego. Nasiona kozieradki działają żołciopędnie, rozkurczająco i przeciwzapalnie, dzięki czemu są idealnym wsparciem dla wszystkich osób borykających się z problemami żołądkowymi, wątrobowymi i jelitowymi.

Herbata z kozieradki

Herbata z kozieradki, a dokładnie napar z nasion jest bardzo cenny dla zdrowia. Aby skorzystać z prozdrowotnych właściwości tej rośliny należy pić kozieradkę dwa razy dziennie: przed śniadaniem i przed pójściem spać. Do zrobienia herbaty potrzebujesz jedynie dwóch łyżeczek nasion i szklanki wrzątku. Zalane nasiona kozieradki można pić już 30 minut po przygotowaniu. Jako że smak kozieradki jest specyficzny i nie wszystkim przypada do gustu, warto dodać do niego plasterek imbiru, który wzmocni jej działanie prozdrowotne.

  • Miniatura:
  • Źródło: Madeleine_Steinbach, Getty Images

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Autor: Izabela Leśniewska

      Jej specjalnością są tradycyjne polskie potrawy, które przedstawia w nowoczesnym ujęciu, a także międzynarodowe kuchnie, które odkrywa podczas swoich podróży.