w

Syrop z mniszka lekarskiego bez gotowania i cukru. Koniec z przesłodzonym ulepem

Syrop z mniszka lekarskiego
EnzoCartiere, Getty Images

Syrop z mniszka lekarskiego ma mnóstwo właściwości leczniczych, ale jego standardowy przepis z toną cukru jest zupełnie przestarzały. Czym są właściwości lecznicze, skoro syrop jest wypełniony po brzegi cukrem? Na szczęście istnieją inne, dużo bezpieczniejsze receptury, a smak i działanie syropu pozostanie niezmienne.

Maj to sezon mniszka lekarskiego, który akurat wtedy jest w pełnym rozkwicie. Można z niego przygotować leczniczy syrop na bolące gardło i ogólne przeziębienie, ale to nie jedyne zalety. Kwiaty zbieramy na dzikich terenach, oddalonych od dróg i pól, które mogą być skażone opryskami.

Mniszek lekarski to skarbnica witamin i minerałów, znajdziesz w nim takie substancje jak: garbniki, inulina, flawonaidy, krzem, magnez, czy potas. Nie mniej, na nic nam to wszystko, gdy kwiaty zasypiemy toną cukru, którego jedyny plus to konserwacja syropu.

Korzyści z picia syropu z mniszka:

  • oczyszczenie organizmu z toksyn,
  • mniszek stymuluje produkcje żółci, która jest pomocna przy chorobach woreczka żółciowego i wątroby,
  • rekomenduje sie picie syropu przy walce z anemią,
  • pomaga wyjść z przeziębienia,

Jak zrobić syrop z mniszka lekarskiego bez dodatku cukru?

Syrop z mniszka lekarskiego
madelnesteinbach

Stara receptura na syrop z dodatkiem cukru to już przeszłość. Białe słodzidło można zastąpić ksylitolem, czyli inaczej cukrem brzozowym. Ma on właściwości antybakteryjne, mało kcal a sam w sobie jest bardzo słodki. Jedyna wada to jego cena, bo ok. 500 g kosztuje 25 zł. Nie mniej lepiej zainwestować w zdrowy cukier, niż później kupować 10x droższe lekarstwa, które przy okazji wyniszczają nasz organizm.

Do przygotowania syropu potrzebujecie ok. 100-150 kwiatów mniszka. Wykładacie je na papier i czekacie, aż ewentualni lokatorzy opuszczą płatki. Następnie rozrywacie pęki płatków, by były sypkie.

Do czystego i wyparzonego słoika wrzucacie 2 cm warstwę płatków, następnie warstwę słodzika i nieco ugniatacie. Powtarzamy czynność, aż słoik będzie pełny. Szczelnie zakręcacie słoik i wystawiacie na parapet na 8-10 dni. Musicie od czasu do czasu potrząsnąć słoikiem. Po 10 dniach syrop jest gotowy. Po otwarciu trzymamy go w lodówce przez ok. 3-4 miesiące.

  • Miniatura:
  • EnzoCartiere, Getty Images

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Autor: Ola Zając

      Ola to pasjonatka kulinariów od najmłodszych lat. Od zawsze eksperymentowała w kuchni, tworząc niebanalne połączenia smaków i aromatów. Swoje inspiracje czerpie z kuchni różnych kultur, a w wolnym czasie lubi podróżować po świecie w poszukiwaniu nowych doświadczeń kulinarnych.
      Napisz do Oli