Spis treści
Rosół to jedna z najstarszych zup, jakie zna świat. Gotowanie wywaru mamy dosłownie w krwi, gdyż od końca XIX wieku receptura na tę potrawę jest niezmiennie ta sama. Oczywiście możemy używać innych dodatków, jednak każdy z nich musi spędzić odpowiedni czas na wolnym ogniu, by oddać cały aromat. Lucyna Ćwierczakiewiczowa uważała, że udany rosół musi zawierać kawałek kalafiora. Ten ma dokładny czas gotowania, jeśli przetrzymamy go zbyt długo, zupa będzie do niczego!
W dobie rosołów z kostki warto czasami zrobić zupę, która będzie wykonana przez nas od A do Z. Proponujemy zasięgnąć po przepisy z długą tradycją, nie będzie w nich skomplikowanej receptury ani nietypowych składników. Kiedyś ludzie mogli liczyć jedynie na warzywa i mięso z własnej uprawy, właśnie dlatego ich jedzenie było tak proste, a zarazem wyjątkowe.
Sprawdź recepturę na rosół od Lucyny Ćwierczakiewiczowej z XIX wieku. Jak podpowiadają źródła, wszyscy się nim zajadali!
Rosół z XIX wieku
Składniki
na 5 porcji
- 1 kg filet z kurczaka (korpus, serca drobiowe)
- 5 pietruszka
- 2 por
- 3 marchew
- 1/2 seler
- 1/4 kalafior
- 1/4 kapusta
- 1 cebula (opalona)
- 1 szczypta gałka muszkatołowa
Sposób przygotowania
- Mięso wrzucamy do garnka z wodą i moczymy przez kilka godzin. Następnie wstawiamy go na mały ogień i po pojawieniu się szumowin zbieramy je z powierzchni. Zbierz również tłuszcz, który unosi się na powierzchni.
- Po godzinie gotowania wyciągnij mięso z wywaru. Dorzuć wyszorowane warzywa i gałkę muszkatołową. Gotuj całość przez godzinę.
- Po tym czasie dodaj kawałek kalafiora i ponownie mięso z rosołu. Wywar pozostaw na gazie przez kolejną godzinę, na sam koniec dopraw go solą i pieprzem. Zupę podawaj na gorąco z makaronem.
Lucyna Ćwierczakiewiczowa zbudowała bogatą bazę przepisów, z których korzystamy do dzisiaj. Jej zdaniem obiady powinny być łatwe, tanie i smaczne.
Zobacz także te przepisy na zupy: