w

Polacy nagminnie popełniają te błędy, podczas gotowania rosołu

Źródło: Mariha-kitchen, Getty Images

Rosół jest wyjątkowo zdrową zupą. Niestety w trakcie gotowania, wielu Polaków robi coś, przez co traci on wiele prozdrowotnych właściwości. Jakie są najczęstsze błędy podczas gotowania rosołu?

Ugotowanie rosołu wydaje się banalnie proste. Przecież wystarczy tylko wrzucić warzywa, mięso i gotować na wolnym ogniu, a na końcu doprawić. Nie, nie… Okazuje się, że ugotowanie aromatycznego i smacznego rosołu to prawdziwa sztuka, a Polacy w wielu kwestiach popełniają błędy. 5 z nich wymieniła dr. n. med. Magdalena Cubała- Kucharska. Co znalazło się na jej liście?

Najgorsze błędy podczas gotowania rosołu

Według dr. n. med. Magdaleny Cubały Kucharskiej można wymienić 5 najczęstszych błędów podczas gotowania rosołu:

  • zbyt krótki czas gotowania
  • nieodpowiednie mięso
  • obieranie warzyw
  • złe przyprawy
  • dużo makaronu, mało bulionu

1 błąd: zbyt krótki czas gotowania

Bulion powinien być gotowany na wolnym ogniu, najlepiej pod przykryciem. Minimalny czas gotowania to… 4 godziny. Tylko dzięki temu wydobędziemy wszystko co najlepsze z warzyw i mięsa.

2 błąd: obieranie warzyw

Biorąc pod uwagę, że większość cennych witamin i składników odżywczych znajduje się pod skórką warzyw, nie powinniśmy ich obierać do rosołu. Zdecydowanie lepiej dobrze je wyszorować i podpiec w piekarniku, a następnie dodać do gotującego się rosołu.

3 błąd: nieodpowiednie mięso

Polacy często gotują rosół na chudej wołowinie czy piersi z kurczaka. Jest to duży błąd. Rosół powinno się gotować na mięsie z kością. Może to być: szponder wołowy lub nogi z kurczaka. To właśnie w takim mięsie jest najwięcej aminokwasów, kolagenu i nukleotydów.

4 błąd: złe przyprawy

Nigdy nie powinniśmy gotować rosołu na kostce rosołowej czy gotowych przyprawach zawierających najczęściej glutaminian sodu. Korzystajmy zamiast tego z świeżych ziół tj. lubczyk czy pietruszka, dzięki czemu rosół będzie zdrowy i aromatyczny.

5 błąd: dużo makaronu, mało bulionu

Pamiętajmy, że rosół ma być klarowną zupą, a nie mącznym daniem do którego krojenia potrzebujemy noża. Makarony oparte głównie na mące pszennej, nie podniosą walorów tego dania.

  • Miniatura:
  • Źródło: Mariha-kitchen, Getty Images

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Autor: Izabela Leśniewska

      Jej specjalnością są tradycyjne polskie potrawy, które przedstawia w nowoczesnym ujęciu, a także międzynarodowe kuchnie, które odkrywa podczas swoich podróży.