w , , ,

Tajskie naleśniki roti. Wyglądają jak nasze rodzime, ale robi się je inaczej

Tajskie naleśniki roti
PeeterS, Getty Images

Tajskie naleśniki roti przypominają nasze tradycyjne placki, ale sam smak i wypełnienie jest nieco inne. Można je przygotować jako zdrowszy deser lub przekąskę w ciągu dnia. W Tajlandii stanowią element street foodu, gdzie robi się je na oczach klientów. Wprawdzie nasz kraj nie oferuje takich usług, ale możesz je zrobić w domu — to bardzo proste!

Takie naleśniki tradycyjnie są podawane ze skondensowanym mleczkiem kokosowym i czekoladą. W wersji wytrawnej podaje się je z mięsem, jajkami i warzywami. Naleśniki składa się w charakterystyczne koperty, a nie tak jak u nas w trójkąty czy ruloniki.

Tajskie naleśniki roti spod polskiej ręki

Tajskie naleśniki roti
NJPhotos, Getty Images

Co odróżnia roti od tradycyjnych naleśników? Z pewnością sposób przygotowania, gdyż roti to cienko wałkowane arkusze ciasta, które po usmażeniu są giętkie i można je składać w koperty. Nafaszerowane kwadraty podsmażamy z obu stron jeszcze przez kilka chwil, by farsz mógł nabrać odpowiedniej temperatury, a ciasto stało się chrupkie.

Najważniejszym momentem w przygotowaniu naleśników jest odpowiedni czas na odtajanie. Ciasto po wyrobieniu musi odpocząć przez minimum godzinę, by odpowiednio się napowietrzyło.

Roti podawaj ze świeżymi owocami, pokrojonymi w plasterki i skropionymi miodem lub syropem klonowym. Dla większych łasuchów możesz zrobić wersje z czekoladą i masłem orzechowym. Inny, bardziej azjatycki akcent to skondensowane mleczko kokosowe i egzotyczne owoce.

Tajskie naleśniki roti

Tajskie naleśniki z ulicy to tradycyjny element kultury azjatyckiej, gdzie zdrowe przekąski można zdobyć na każdym rogu.
Czas całkowity 1 godz.
Czas przygotowywania 1 godz.

Składniki

na 12 sztuk

Sposób przygotowania

  • Do miski przesiewamy mąkę, dodajemy sól i cukier. Mieszamy, a następnie dolewamy mleko, roztopione masło i wodę. Ciasto wyrabiamy na jednolitą masę, a później odkładamy pod przykryciem na 45 minut.
  • Z ciasta robimy wałek i dzielimy na równe 12 części. Każdy kawałek smarujemy olejem i odstawiamy na 30 minut. Kulki wałkujemy na cienkie placki.
  • Na patelni roztapiamy odrobinę masła klarowanego i podsmażamy każdy placek z osobna, 1,5 minuty na stronę.
  • Gotowe placki wypełniamy dodatkami, składamy w kopertę i ponownie podsmażamy, by całość się zarumieniła.
Zobacz
Ocena:
(1 głos)

Skusisz się na te pyszne naleśniki? Nie trzeba do nich specjalnych składników — jestem pewna, że wszystko masz w swojej kuchni. Dodatki to zupełna dowolność, możesz je przygotować na wiele sposobów, a każdy będzie wyśmienity.

  • Miniatura:
  • PeeterS, Getty Images

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Autor: Ola Zając

      Ola to pasjonatka kulinariów od najmłodszych lat. Od zawsze eksperymentowała w kuchni, tworząc niebanalne połączenia smaków i aromatów. Swoje inspiracje czerpie z kuchni różnych kultur, a w wolnym czasie lubi podróżować po świecie w poszukiwaniu nowych doświadczeń kulinarnych.
      Napisz do Oli