w

Jak prawidłowo przechowywać miód? Najważniejsze zasady

Źródło: LuckyBusiness, Getty Images Pro

Miód jest produktem, który powinien się znaleźć w każdym domu, szczególnie w sezonie jesienno- zimowym. Często bywa tak, że kupujemy duże słoiki miodu, które stoją otwarte przez długi czas. Czy w związku z tym, miód może się zepsuć i nie nadawać do dalszego spożycia? Czy istnieją jakieś zasady, które ułatwią nam przechowywanie miodu? Odpowiedzi na wszystkie pytanie zebraliśmy poniżej.

Miód jest polskim 'superfood’, który posiada masę cennych właściwości dla zdrowia. Jednak, aby wszystkie wartości i składniki odżywcze nie zginęły na skutek nieprawidłowego przechowywania należy się z nim odpowiednio obchodzić…

Przechowywanie miodu- najważniejsze zasady

Wśród pszczelarzy panuje przekonanie, że prawdziwy miód nie może się zepsuć i że miód pszczeli tak właściwie nie ma daty ważności. Niestety mimo, że miód się nie zepsuje, to jednak może stracić część swoich cennych właściwości. Dlatego też, trzeba stosować się do kilku prostych zasad, dzięki którym tak się nie stanie:

  1. Miód należy przechowywać w ciemnym i suchym miejscu.
  2. Słoik z miodem powinien być umieszczony w miejscu, gdzie temperatura wynosi od 8-20 stopni C.
  3. Miód powinien być w szklanym lub porcelanowym pojemniku. Nigdy w metalowym!
  4. Podczas korzystania z miodu, należy nabierać go drewnianą łyżeczką/ nabierakiem.
  5. Kiedy jemy miód należy czystą drewnianą łyżeczką nabrać odpowiednią ilość na talerzyk. Nie jedzmy miodu wprost ze słoika.
  6. Miód który się skrystalizował i przyjął stałą konsystencję, nie jest zepsuty! Krystalizacja świadczy o tym, że produkt jest naturalny i prawdziwy.
  7. Biały nalot na miodzie jest zjawiskiem naturalnym i pożądanym!

W przypadku, kiedy miód jest źle przechowywany, może ulec procesowi fermentacji. Kiedy tak się dzieje pojawia się na nim piana, która nieprzyjemnie pachnie. Taki miód nie nadaje się do spożycia. Jednak jeśli będziemy odpowiednio przechowywać słoiczki z miodem, nic takiego się nie stanie.

  • Miniatura:
  • Źródło: LuckyBusiness, Getty Images Pro

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Autor: Izabela Leśniewska

      Jej specjalnością są tradycyjne polskie potrawy, które przedstawia w nowoczesnym ujęciu, a także międzynarodowe kuchnie, które odkrywa podczas swoich podróży.