Spis treści
Biały nalot na miodzie… Czy widząc na powierzchni miodu białą powłokę, powinniśmy wpadać w panikę i wyrzucać cały słoik do kosza? O czym świadczy biały nalot i czy ma coś związanego z pleśnią? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.
Miód to produkt, nazywany 'polskim superfood’. Polacy docenili go nie tylko przez walory smakowe, ale głównie przez masę cennych właściwości dla zdrowia. W związku z tym pasiek w naszym kraju nie brakuje, a w rodzajach miodów można wręcz przebierać.
Rodzaje i właściwości miodu
Wielokwiatowy, akacjowy, spadziowy, lipowy, gryczany, wrzosowy, czy z mniszka. Niezależnie od tego jaki miód kupimy do naszego domu, możemy być pewni, że wzbogacimy naszą apteczkę o cenny naturalny lek, który ma masę prozdrowotnych właściwości. Miód działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie, przeciwutleniająco. Wspomaga układ odpornościowy i pomaga pokonać infekcję. Działa pozytywnie na włosy, skórę i paznokcie. Zalet miodu jest tak wiele, że aż ciężko zawrzeć je w kilku zdaniach. Jedno jest pewne, miód powinniśmy jeść cały rok, a w szczególności jesienią i zimą, kiedy najwięcej chorujemy. Co jednak, kiedy na naszym miodzie pojawi się nietypowy biały nalot? Czy taki miód nadaje się do spożycia?
Czy biały nalot jest oznaką pleśni?
Miody różnią się od siebie barwą, smakiem, zapachem, konsystencją, a także właściwościami, które niosą dla naszego zdrowia. Jednak niezależnie od rodzaju na każdym miodzie może pojawić się biały nalot. Czy jest to grzyb lub pleśń? Uspokajamy. Biały nalot na powierzchni miodu to zjawisko niegroźne, a nawet pożądane. Dlaczego?
Biały nalot. Co oznacza?
Biały nalot to coś zupełnie naturalnego. Powstaje w skutek krystalizacji glukozy i oznacza, że miód jest dobry jakościowo. Najczęściej biały nalot powstaje na miodach kupowanych prosto z małych pasiek. Miody z masowej produkcji są filtrowane i rzadko kiedy pojawia się na nich biała powłoka. Jeśli biały nalot jakoś szczególnie nam przeszkadza, można go lekko podgrzać. Należy pamiętać jedynie, aby temperatura nie przekroczyła 40 stopni C, gdyż w takim wypadku miód straci swoje cenne właściwości.