w

Najważniejsze zasady, dotyczące przechowywania jajek

Źródło: varintorn, pixabay

Przed nami Wielkanoc, co wiąże się z dużą ilością jajek w lodówce. W tym okresie malujemy pisanki, dodajemy je do żurku, pieczemy babki czy robimy sałatki na bazie jajek. Dlatego też warto poznać zasady, dzięki którym przechowywanie jajek stanie się proste, a my nie będziemy się martwić, czy jajka są jeszcze świeże i czy nadają się do spożycia.

Jajka są podstawą wielu dań, nie tylko w okresie Wielkanocy. Jednak należy wiedzieć jak się z nimi obchodzić, jak prawidłowo je przechowywać oraz jak sprawdzać, czy nadal są dobre. Na szczęście istnieje wiele prostych patentów, które pozwolą nam rozpoznać jajko nieświeże, czy zepsute. Jakie to sposoby.

Przechowywanie jajek

Na początek zacznijmy od przechowywania jajek. Jak to zrobić dobrze, kiedy mamy dużo jajek i wiemy, że nie zjemy ich w kilka dni? Przede wszystkim nigdy nie trzymajmy jajek na drzwiach lodówki, choć tak sugerują nam producenci lodówek. Drzwi to najgorsze miejsce dla tego typu produktów, głównie dlatego, że często je otwieramy, dlatego jajka są narażone na zmienne temperatury. Jeśli chcemy, aby jajka były w lodówce, najlepiej umieśćmy je w zamkniętym pojemniku na środkowej półce, dzięki czemu nie wchłoną innych zapachów. Zamknięty pojemnik zabezpieczy również przed przenikaniem bakterii z jajek na inne produkty. Pamiętajmy, że jajka powinny być przechowywane w temp. 4-5 stopni powyżej zera, dlatego, jeśli masz chłodną piwnicę, wcale nie musisz trzymać ich w lodówce, a właśnie tam.

Jak długo przechowywać jajka i jak sprawdzić czy nadal są dobre?

Po pierwsze kierujmy się datą ważności, którą znajdziemy na każdym opakowaniu. Jeśli masz jajka od lokalnego dostawcy, optymalny czas ich przechowywania w lodówce to miesiąc. Inaczej ma się sprawa z ugotowanymi jajkami. Te niezależnie od tego czy są w skorupce czy bez powinny być zjedzone w ciągu tygodnia A jak sprawdzić, które jajka nie nadają się do spożycia? To bardzo proste. Wystarczy, że nalejesz do szklanki wody i powoli wrzucisz jajko. Jeśli opadnie na dno jest świeże, jeśli będzie pływało po powierzchni- lepiej go wyrzucić.

  • Miniatura:
  • Źródło: varintorn, pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Autor: Izabela Leśniewska

      Jej specjalnością są tradycyjne polskie potrawy, które przedstawia w nowoczesnym ujęciu, a także międzynarodowe kuchnie, które odkrywa podczas swoich podróży.