w

Przed, po czy w trakcie posiłku? Kiedy najlepiej pić kawę? Dietetyk radzi

Źródło: Jakub Kapusnak, foodiesfeed

Kiedy pić kawę i czy można ją pić w trakcie posiłków? Na to pytanie odpowiedział znany z Internetu dietetyk- Michał Wrzosek. Co powiedział o tym popularnym napoju?

Kawa jest obok herbaty najpopularniejszym napojem pijanym w naszym kraju. Jednak przez lata wokół tego napoju narosło wiele chętnie powtarzanych teorii, mniej i bardziej prawdziwych. Wśród nich pojawiła się teza, że kawy absolutnie nie można pić do posiłku. Czy jest to mit, czy kryje się w tym stwierdzeniu ziarno prawdy?

Co mówi się na temat kawy?

Kawa wypłukuje magnez

Czy kawa faktycznie wypłukuje z naszego organizmu magnez? Odpowiadając na to pytanie, można powiedzieć jedynie, że nie ma żadnych naukowych badań, które potwierdzały by tą tezę. 4 filiżanki kawy na dzień powodują utratę ok. 4 mg pierwiastka z naszego organizmu, jednak jest to zupełnie znikoma ilość, gdyż dzienna zalecana dawka magnezu wynosi 300 do 420 mg. Jedyne co wiadomo, to to, że kawa może w bardzo niewielkim stopniu ograniczać wchłanianie magnezu.

Kawa zmniejsza ryzyko zespołu metabolicznego

Czym jest zespół metaboliczny? Jest to zbiór czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia miażdżycy, chorób naczyniowo-sercowych i cukrzycy. Okazuje się, że już jedna filiżanka kawy zmniejsza ryzyko zespołu metabolicznego o 2 %, a cztery dziennie, aż o 44 %.

Kawa wspomaga odchudzanie

Kawa bez cukru i dodatków w postaci słodzików, tłustego mleka, czy bitej śmietany może być zbawienna dla osób, które są na diecie. Według badań mocna kawa przed treningiem pomaga spalić tkankę tłuszczową.

Kiedy pić kawę i czy można pić kawę w trakcie posiłku?

Kiedy pić kawę i czy można się nią delektować np. przy śniadaniu? Znany dietetyk Michał Wrzosek w jednym ze swoich filmików odniósł się do tej kwestii i podkreślił, że kawa do posiłku to bardzo zły pomysł. Dlaczego? Jak się okazuje kawa, może zaburzać wchłanianie żelaza z jedzenia i zmniejszać jego przyswajanie nawet o 90%. Według Wrzoska do posiłku lepiej jest wypić niegazowaną wodę mineralną, która pobudzi nasz żołądek do trawienia, a kawę wypić 30-60 min. po posiłku:

„Kiedy więc najlepiej wypić kawę? Przyjmuje się, żeby po posiłku odczekać co najmniej 30-60 minut”

  • Miniatura:
  • Źródło: Jakub Kapusnak, foodiesfeed

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Autor: Izabela Leśniewska

      Jej specjalnością są tradycyjne polskie potrawy, które przedstawia w nowoczesnym ujęciu, a także międzynarodowe kuchnie, które odkrywa podczas swoich podróży.