w

Jak zrobić ciasto na pierogi, aby nie wyszło zbyt twarde i gumowate?

Nadmiar ciasta na pierogi/ Źródło: konstiantynzapylaie

Pierogi to jedno z najbardziej popularnych dań w naszym kraju. Można przygotować je na wiele ciekawych sposobów – czy to na słono, czy na słodko. Ale czy wiesz, co zrobić, aby ciasto na pierogi wyszło idealne za każdym razem? Tego dowiesz się, już za moment!

Już za kilkanaście dni będziemy zasiadać do wigilijnej wieczerzy z naszymi bliskimi. Na świątecznym stole pojawią się z pewnością zarówno pierogi ruskie, jak i pierogi z kapustą oraz grzybami. I jak się okazuje, kluczem do idealnych pierogów nie jest tylko pyszny farsz. Równie ważne jest samo ciasto na pierogi, które nadaje całemu daniu wyjątkowego smaku.

Idealne ciasto na pierogi – to naprawdę jest możliwe!

Jeśli nie chcesz, aby Twoje ciasto na pierogi wyszło twarde i gumowate, zastosuj się do poniższych porad. Dzięki przydatnym zasadom, przygotowanie idealnych pierogów będzie proste jak „bułka z masłem”!

#1 Zbyt duża ilość mąki – zachowanie odpowiednich proporcji ma ogromne znaczenie w przypadku konsystencji i smaku ciasta na pierogi. Pamiętaj, że najczęstszym błędem popełnianym w tym przypadku, jest dodawanie do ciasta za dużo mąki. A co za tym idzie ciasto robi się twarde i zbite. Z mąką uważaj również przy podsypywaniu stolnicy, kiedy rozwałkowujesz ciasto.

#2 Temperatura wody też ma znaczenie – kolejnym bardzo ważnym elementem ciasta na pierogi jest woda. I jak się okazuje, jeśli chcemy uzyskać idealnie elastyczną konsystencję ciasta, zamiast zimnej wody, powinniśmy dodać do mieszanki ciepłą wodę. Nie zaszkodzi tu nawet wrzątek.

#3 Postaw na żółtko – do ciasta na pierogi warto dodać również samo żółtko, a nie całe jajko. Moja babcia zawsze powtarzała, że dzięki samemu żółtku ciasto na pierogi będzie delikatniejsze.

#4 Śmietana może uratować podbramkową sytuację – jeśli przy wyrabianiu ciasta zauważysz, że robi się ono zbyt twarde, zawsze możesz dodać sekretny składnik. Mowa tu o śmietanie, która pomoże uzyskać delikatne i miękkie ciasto na pierogi.

#5 Czas wyrabiania ciasta na pierogi – i na koniec jeszcze jedna, bardzo ważna kwestia. Otóż wyrabianie ciasta powinno zająć minimum kilka minut. Dlaczego? Jeśli będziemy wyrabiać je zbyt krótko, efekt końcowy może nie być zadawalający.

Pierogi/źródło: sergiimostovyi

Teraz już wiesz, co zrobić, aby ciasto na pierogi było idealne. Koniecznie daj mi znać, czy wcześniej słyszałaś o tych trikach. A może znasz inne sztuczki kuchenne, którymi chętnie się ze mną podzielisz?

Zobacz także: Jak usunąć ości z karpia? Jest jeden mistrzowski sposób

 • Miniatura:
 • Nadmiar ciasta na pierogi/ Źródło: konstiantynzapylaie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Autor: Anna Nowak

   Ania to osoba z pasją do gotowania, która lubi eksperymentować w kuchni, poszukuje nowych smaków i inspiracji z różnych kultur kulinarnych, a następnie dzieli się nimi tutaj na coolinarny.pl, aby pomóc innym w przygotowaniu pysznych dań.
   Facebook / Twitter / Napisz do Ani