w

Ziemniaki – tuczą czy nie? Obalamy ziemniaczane mity

Źródło: JamesHills, Pixabay

Czy ziemniaki tuczą czy wręcz przeciwnie? Czy mają jakieś wartości odżywcze, czy są zupełnie bezwartościowym warzywem? Wokół ziemniaków narosło wiele mitów, które sprawiają, że szczególnie osoby będące na diecie wykluczają je zupełnie ze swojego menu. Czy taki radykalny krok jest konieczny, czy nie? Dziś postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości dotyczące ziemniaków.

Przez wiele lat wokół ziemniaków narosła otoczka negatywnych opinii. Słyszeliśmy, że ziemniaki tuczą, że nie mają wartości odżywczych, że na ich bazie nie można stworzyć racjonalnej diety, że są niezdrowe i zwiększają zachorowania na cukrzycę typu 2. Przykłady można mnożyć i mnożyć i aż ciężko w tym wszystkim znaleźć prawdziwe informacje, godne zaufania.

Ziemniaki skarbnica witamin i minerałów. Jakich?

W ostatnim czasie ukazały się badania przeprowadzone przez Centrum Badawcze Biomedical Research Center, które przedstawiły całkiem nowe spojrzenie na ziemniaka. Według nich ziemniaki są pełne wartościowych składników odżywczych, a także nie powodują tycia. Zaskoczeni? Okazuje się, że w ziemniakach znaleźć możemy dużą ilość potasu ( w 100 g aż 443 mg), magnezu, cynku, fosforu, miedzi, jodu i manganu. Dodatkowo ziemniaki są źródłem witaminy B, C, folianów i beta karotenu i co najważniejsze z badań wynika, że ziemniaki nie tuczą.

Czy osoby na diecie mogą jeść ziemniaki, czy muszą bać się, że przytyją?

Informacja o wartościach odżywczych to jeszcze nie wszystko. Po dokładnym zbadaniu ziemniaków okazało się, że ziemniaki nie tuczą, gdyż zawierają jedynie 73 kcal w 100 g, czyli bardzo niewiele. Co więcej, spora ilość błonnika czyni je składnikiem pożądanym w diecie osób odchudzających się. Najprościej mówiąc ziemniaki są cennym źródłem energii, a już ich niewielka porcja daje uczucie sytości, nawet na kilka godzin:

„Kluczowym aspektem naszego badania jest to, że nie zmniejszyliśmy wielkości porcji posiłków, ale obniżyliśmy ich kaloryczną zawartość, dodając ziemniaki. Zastąpiliśmy niektóre z mięs ziemniakami, a uczestnicy badania poczuli się szybciej syci i często nie dokładali już nic więcej do posiłku. Dzięki ziemniakom można schudnąć bez wysiłku”

poinformowała Candida Rebello z Centrum Badań w Liuzjanie

Czy ziemniaki są tuczące? Odpowiedź brzmi: To zależy…

Odpowiadając na pytanie: czy ziemniaki tuczą? Mówimy głośne 'NIE’. Jednak jest pewien warunek, który musimy spełnić. Ziemniaki należy odpowiednio przygotować i podać z dobrymi dodatkami. Co to oznacza? Zdecydowanie najlepiej ziemniaki gotować na parze lub piec w całości wraz ze skórką. To właśnie w skórce i pod nią czai się większość ważnych witamin i składników mineralnych. Najgorsze co możemy zrobić z ziemniakami to podać je smażeniu. Przesmażone ziemniaki podane z sosem czy kawałkiem tłustego mięsa to prawdziwa bomba kaloryczna. To właśnie złe dodatki powodują problemy o których pisaliśmy na początku artykułu.

  • Miniatura:
  • Źródło: JamesHills, Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Autor: Izabela Leśniewska

      Jej specjalnością są tradycyjne polskie potrawy, które przedstawia w nowoczesnym ujęciu, a także międzynarodowe kuchnie, które odkrywa podczas swoich podróży.