Spis treści
Chałwa jest smakołykiem, który dzieli ludzi. Jedni ją uwielbiają, dla innych jest za słodka i nie możliwa do zjedzenia. Jednak czy chałwa mimo swojej słodyczy jest zdrowa? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.
Czym jest chałwa?
Przyjęło się, że chałwa pochodzi z Iranu. Ten znany smakołyk powstaje głównie z nasion roślin oleistych tj.: sezam, słonecznik. Jednak wraz z wzrostem popularności powstawały kolejne wariacje tego przysmaku. I tak w Iranie chałwa powstaje z sezamu, w Rosji i Ukrainie z nasion słonecznika, orzechów lub maku. Natomiast w Indiach chałwa powstaje z marchwi gotowanej w mleku.
Jaką chałwę wybrać?
Przygotowanie chałwy jest banalnie proste. Wystarczy zmielić uprażone nasiona i połączyć je ze skarmelizowanym cukrem. Dobra chałwa powinna być krucha, kiedy leży w zimnie, a lekko ciągnąca się i tłusta w temp. pokojowej. Jeśli tak nie jest oznacza to, że producenci 'kombinowali’ coś w trakcie jej produkcji, dodając np. mąkę. Jeżeli zależy nam na kupnie dobrej jakościowo chałwy, koniecznie czytajmy skład i wybierajmy tą w której jest on najkrótszy. Dodatkowe utwardzacze, tłuszcze, konserwanty i syrop glukozowo- fruktozowy nie powinny się znaleźć w składzie dobrej chałwy.
Czy chałwa jest zdrowa?
Odpowiadając na pytanie: czy chałwa jest zdrowa? Standardowo można powiedzieć: „Tak, ale…” Tak, ale… zależy z czego będzie zrobiona. Chałwa bez dodatków to bogactwo wszystkich witamin i składników odżywczych zawartych w nasionach. Jak chałwa działa na nasz organizm?
Chałwa:
- wzmacnia odporność
- wspiera układ nerwowy
- hamuje działanie wolnych rodników
- poprawia metabolizm
- obniża zły cholesterol
- poprawia kondycję naczyń krwionośnych i kości
- poprawia stan skóry, włosów i paznokci
Kto nie może jeść chałwy?
Chałwa ma wiele zalet, ale nie jest produktem dla każdego. Ta słodycz ma aż 520 kcal w 100 g dlatego należy na nią uważać i spożywać sporadycznie. Ze względu na wysoki indeks glikemiczny chałwa nie nadaje się dla cukrzyków i osób na diecie, a także uczulonych na dany rodzaj ziarna.