w

Tak nigdy nie postępuj z czosnkiem! Straci swoje wszystkie właściwości

Źródło: 4kodiak, Getty Images Signature

Czosnek jest warzywem chętnie stosowanym w kuchni i ziołolecznictwie. Jego niesamowity aromat i smak, a także masa prozdrowotnych właściwości sprawiają, że jest uważany za prawdziwy polski superfoods. Czosnek jest również jednym z najlepszych naturalnych antybiotyków. Niestety wielu Polaków poddaje czosnek obróbce, przez którą traci on wszystkie cenne właściwości. Czego absolutnie nie wolno robić z czosnkiem?

Czosnek nie tylko świetnie podkręca smak potraw, ale co najważniejsze wzbogaca dania masą cennych składników mineralnych, witamin i kwasów organicznych. Ten „naturalny antybiotyk” wspomaga naszą odporność, obniża ciśnienie i cholesterol, zwalcza grzyby i wspomaga układ sercowo-krążeniowy. Jednak aby wszystkie jego właściwości przedostały się do dania, a czosnek nie stawał się jedynie aromatyczną przyprawą, należy się z nim prawidłowo obchodzić?

Czego nie robić z czosnkiem?

Znany kardiolog i internista dr Michał Mularczyk jest przekonany, że Polacy masowo popełniają błędy, które niweczą cały pozytywny wpływ czosnku na zdrowie. Pierwszym z nich jest siekanie czosnku. Pamiętajmy, że nawet najdrobniejsza kosteczka, nie aktywuje zbawiennych właściwości tego warzywa. Aby tak się stało należy czosnek zgnieść za pomocą praski, moździerza, czy bocznej strony noża. Kiedy prawidłowo rozgnieciemy czosnek powinniśmy dać mu 15 minut i dopiero po tym czasie dodać go do dania. Ten krótki czas sprawi, że papka uwolni wszystkie właściwości zdrowotne. Drugą ważną, a nawet najważniejszą kwestią jest obróbka termiczna. Pamiętajmy, że czosnku nie powinniśmy rumienić, brązowić, czy długo gotować. Rumienienie czosnku sprawi, że nabierze goryczy, którą odda do dania, a długa obróbka termiczna sprawi, że straci wszystkie cenne właściwości.

.



 
==

  • Miniatura:
  • Źródło: 4kodiak, Getty Images Signature

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Autor: Izabela Leśniewska

      Jej specjalnością są tradycyjne polskie potrawy, które przedstawia w nowoczesnym ujęciu, a także międzynarodowe kuchnie, które odkrywa podczas swoich podróży.