Spis treści
Domowe drożdżówki z rabarbarem to smak mojego dzieciństwa. Babcia zawsze robiła najlepsze bułeczki, a tym razem postanowiłam odtworzyć jej recepturę. Gotowe bułeczki można posypać cukrem pudrem, lub zrobić cytrynową kruszonkę. Sprawdź, jaki to prosty przepis!
Miękkie bułeczki z soczystymi owocami na wierzchu to wspomnienie lata u babci na wsi, gdzie zajadaliśmy się ciepłymi bułeczkami na podwieczorek. Jestem pewna, że podobne wspomnienia ma każdy z was, więc podrzucam przepis na pyszne drożdżówki z rabarbarem.
Takie słodkie pieczywo może być genialnym śniadaniem dla dzieciaków, które wiecznie proszą o słodycze. W tym wypadku możesz kontrolować to, ile cukru dodasz do ciasta. Na korzyść wypada również cena całego przygotowania — kupne drożdżówki sięgają teraz nawet 10 zł za sztukę w przeciętnej piekarni.
Drożdżówki z rabarbarem
Składniki
na 8 sztuk
- 500 g mąka pszenna
- 2 jajko
- 220 ml mleko
- 25 g drożdże
- 150 g masło
- 5 g cukier wanilinowy
- 2 łyżka cukier
- 1/2 łyżeczka sól
Dodatki
- 6 łodygi rabarbar
- 3 łyżka cukier
- cukier puder (do posypania)
Sposób przygotowania
- Podgrzewamy mleko na gazie, dodajemy cukier, cukier wanilinowy i pokruszone drożdże oraz 2 łyżki mąki. Mieszamy, aż rozczyn będzie gładki, a następnie odstawiamy pod przykryciem do ciepłego miejsca na 20 minut.
- Masło rozpuść i odstaw do wystygnięcia.
- Do masy z drożdżami wbijamy jajka i mieszamy trzepaczką.
- Do miski przesiewamy resztę mąki i sól. Dolewamy masę z drożdżami i mieszamy, aż masa stanie się gładka, następnie dolewamy roztopione masło i ugniatamy przez 5 minut. Zostawiamy ciasto na godzinę w ciepłym miejscu, by podwoiło objętość.
- W czasie gdy ciasto rośnie, zajmij się rabarbarem, pokrój go na kawałeczki i wrzuć do garnka. Dodaj 1/5 szklanki wody i cukier, a następnie podgrzewaj na małym ogniu, aż rabarbar się rozpadnie i zgęstnieje. Woda powinna całkowicie odparować. Odstawiamy dżem, by nico się przestudził.
- Wyrośnięte ciasto na bułeczki, zagniatamy przez kilka minut i dzielimy na 8 części. Formujemy kulkę, a następnie ją rozpłaszczamy. Na środek dodajemy dżem z rabarbaru i układamy na blaszce z papierem do pieczenia.
- Nagrzewamy piekarnik do 180*C i pieczemy 25 minut. Gotowe bułki posypujemy cukrem pudrem.
Myślę, że musisz od razu zrobić dwie porcje, bo jedna rozejdzie się w mig. Korzystaj ze świeżego rabarbaru, póki jest miękki. Za kilka tygodnie stanie się łykowaty i twardy, a jedyne co z niego zrobisz to kompot.
Jeśli chcesz, by rabarbar zyskał unikalnej nutki smakowej, dolej łyżkę soku z cytryny, która podrasuje smak. Cytryna nie wpłynie na kwaskowatość, ale rozjaśni dżem i nada pysznego smaku. Równie skutecznie będzie działać limonka i pomarańcza, więc użyj tego co akurat masz pod ręką.