w

Pieczenie, smażenie, duszenie. Która obróbka termiczna mięsa jest najzdrowsza?

Źródło: olenayeromenkophotos

Mięso jest podstawą kuchni polskiej. Coraz częściej mówi się o tym, że Polacy spożywają zbyt dużą jego ilość, co nie jest korzystne dla zdrowia. Jako że wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez kawałka schabowego, dziś postanowiliśmy wziąć na warsztat metody termicznej obróbki mięsa. Która z nich jest najlepsza, a która najgorsza?

Mięso – właściwości

Mięso jest źródłem: witamin z grupy B, składników odżywczych, witamin, białka i żelaza. Białko, które znajdziemy w mięsie jest pełnowartościowe i łatwo przyswajalne. W zależności od rodzaju każde mięso dostarcza innej ilości witamin i minerałów. Niestety coraz częściej łączy się mięso czerwone z wystąpieniem chorób nowotworowych, głównie raka jelita grubego. Dodatkowo nieprawidłowa obróbka termiczna, może powodować wytwarzanie związków kancerogennych, które obciążają nasz układ pokarmowy. Dlatego też warto wybierać te metody obróbki termicznej, które sprawiają, że mięso jest lekkostrawne. O których metodach obróbki mowa?

Metody termicznej obróbki mięsa

Smażenie

Najgorszą z możliwych form obróbki termicznej mięsa jest smażenie na patelni. Smażenie na patelni, a w szczególności na oleju, mimo że jest najczęściej stosowaną metodą, powoduje największą utratę składników odżywczych. Podczas smażenia mięso traci żelazo, cynk, wit. z grupy B, a także absorbuje nadmiar tłuszczu, co sprawia, że jest najbardziej kaloryczne.

Gotowanie

Gotowanie jest pierwszą zdrową metodą obróbki termicznej. Sposób ten nie wymaga tłuszczu, dlatego świetnie sprawdza się dla osób będących na diecie i dbających o zdrowie. W trakcie gotowania mięso traci niewielką ilość witamin i składników odżywczych. Aby zachować najwięcej składników najlepiej gotować mięso na parze lub w małej ilości wody.

Pieczenie

Pieczenie jest drugą zdrową metodą obróbki termicznej. Mięso umieszczamy w piekarniku w specjalnym naczyniu żaroodpornym i pieczemy, lub dusimy zakrywając je z góry pokrywą. Pieczenie powoduje, że większość składników odżywczych pozostaje w mięsie. Plusem pieczenia jest to, że mięso można zrobić z ulubionymi dodatkami i przyprawami, dzięki czemu w szybkim czasie możemy uzyskać zdrowy i pełnowartościowy obiad.

  • Miniatura:
  • Źródło: olenayeromenkophotos

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Autor: Izabela Leśniewska

      Jej specjalnością są tradycyjne polskie potrawy, które przedstawia w nowoczesnym ujęciu, a także międzynarodowe kuchnie, które odkrywa podczas swoich podróży.