w ,

Wielkanoc 2024: kiedy wypada i czy należy nam się dodatkowy dzień wolny?

Źródło: JillWellington, pixabay

Wielkanoc to święto ruchome, co oznacza, że z roku na rok zmienia się data jej obchodzenia. Kiedy w 2024 wypadają święta wielkanocne? Okazuje się, że wyjątkowo szybko.

Wielkanoc, czyli święto Zmartwychwstania Pańskiego to najważniejsze święto w kalendarzu liturgicznym i najstarsze święto w całym obrządku chrześcijańskim. Jest to święto ruchome, którego czas obchodzenia ustalono w IV w. n. e. podczas soboru nicejskiego. Według tamtejszych ustaleń Wielkanoc jest obchodzona w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Kiedy więc wypadają święta wielkanocne w 2024 roku?

Kiedy wypadają święta wielkanocne 2024?

Jako że pierwsza wiosenna pełnia księżyca przypada w poniedziałek 25 marca, a Wielkanoc ma być w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni, oznacza to że Niedziela Wielkanocna wypada w tym roku 31 marca. Wielki Czwartek 28 marca, Wielki Piątek 29 marca, Wielka Sobota i święcenie pokarmów 30 marca. Natomiast Poniedziałek Wielkanocny, zwany Lanym poniedziałkiem pokryje się z Prima Aprilis. Co ciekawe w tym roku święta wielkanocne zbiegną się również ze zmianą czasu z zimowego na letni. Zegarki przestawimy w nocy z 31 na 1 kwietnia.

Dni wolne z okazji Wielkanocy

Uczniowie szkół mogą liczyć na wolne od 28 marca do 2 kwietnia. A co z pracownikami? Mimo że Wielkanoc przypada w niedzielę, czyli dzień ustawowo wolny od pracy, pracownicy nie mogą liczyć z tej okazji na dodatkowy dzień wolny. W artykule 130 Kodeksu Pracy, czytamy:

„Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin”

art. 130 Kodeksu Pracy
  • Miniatura:
  • Źródło: JillWellington, pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Autor: Izabela Leśniewska

      Jej specjalnością są tradycyjne polskie potrawy, które przedstawia w nowoczesnym ujęciu, a także międzynarodowe kuchnie, które odkrywa podczas swoich podróży.