w

Tych owoców nigdy nie dodawaj do kompotu z suszek

Źródło: George Dolgikh

Tuż przed świętami jak świeże bułeczki znikają z półek suszone owoce. Wszystko z powodu kompotu z suszek, który gości na stołach podczas Wigilii. Samo wykonanie kompotu jest banalnie proste, jednak aby jego finalny smak zachwycił gości, warto zainwestować w dobre jakościowo owoce. Jak wybrać suszone owoce do kompotu? Odpowiadamy.

Zalety kompotu z suszek

Kto z nas nie lubi pysznego kompotu z suszek? Napój stworzony na bazie gruszek, jabłek, śliwek, moreli czy daktyli nie dość, że pysznie smakuje to na dodatek obłędnie pachnie. Jakby tego wszystkiego było mało w tym niepozornym kompocie, czai się cała masa składników odżywczych tj. żelazo, fosfor, potas, magnez, miedź. Poza nimi nie sposób nie wymienić też błonnika, który podczas sytej wigilijnej wieczerzy może okazać się zbawienny dla naszego organizmu. Tylko czy faktycznie pijemy same witaminy czy jeszcze: konserwanty, barwniki i dodatkowy cukier???

Jak wybrać suszone owoce?

Sprawdź skład

Niestety. Mimo, że suszone owoce wyglądają tak niepozornie, to może się w nich znajdować masa szkodliwych substancji, zastosowanych przez producenta do poprawy koloru, smaku czy przedłużenia trwałości. Dwutlenek siarki, olej palmowy, olej słonecznikowy, cukier.. to tylko część z składników, które masowo używane są przez producentów suszek. Dlatego też, najważniejszym momentem podczas zakupu suszek, jest przejrzenie składu. W opakowaniu suszek powinny się znaleźć suszone owoce i nic więcej.

Zerknij na kraj pochodzenia

Drugą ważną kwestią jest zwrócenie uwagi na kraj pochodzenia. Dlaczego? To proste. Niektóre kraje specjalizują się w konkretnych owocach. I tak.. Najlepsze suszone jabłka, gruszki, śliwki powinny być z Polski, figi z Grecji czy Turcji, a daktyle z Izraela.

Omijaj suszki sprzedawane na wagę

Trzecią równie ważną kwestią jest kupowanie suszek zapakowanych, a nie tych sprzedawanych luzem. Kupując pakowane owoce mamy pewność, że nie dotykało ich stu klientów przed nami. A poza tym suszone owoce, które mają ciągły dostęp powietrza szybciej się psują i tracą cenne witaminy, które po prostu się utleniają.

  • Miniatura:
  • Źródło: George Dolgikh

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Autor: Izabela Leśniewska

      Jej specjalnością są tradycyjne polskie potrawy, które przedstawia w nowoczesnym ujęciu, a także międzynarodowe kuchnie, które odkrywa podczas swoich podróży.