w

7 nietypowych objawów, które świadczą o tym, że jesteś niewyspany

Źródło: SHOTPRIME

Od pewnego czasu zachowujesz się dziwnie, przytyłeś i momentami sam siebie nie poznajesz? Poznaj 7 objawów braku snu, które z pozoru wydają się związane zupełnie z czymś innym, a tak naprawdę świadczą o niewyspaniu.

7 objawów braku snu

Pracujesz na pełen zegar, ale jednocześnie nie czujesz się zmęczony. Jednak z czasem twoje zachowanie i wygląd zaczynają się zmieniać. Na początku zauważa to twoje otoczenie, a z czasem sam widzisz, że coś jest nie tak. Znasz to? Poznaj nietypowe objawy braku snu:

Jesteś zły i sfrustowany

Kiedy śpisz zbyt mało, stajesz się spięty i sfrustrowany. Zaczynasz skupiać się negatywach i trudno ci dostrzec pozytywne rzeczy, które dzieją się w twoim życiu. Wystarczy, że skrócisz swój nocny sen o zaledwie 2 godziny, a po pewnym czasie zacznie się w twoim życiu pojawiać nieuzasadniona złość i nerwowość.

Często chorujesz

Brak snu to zabójstwo dla systemu odpornościowego, który nie ma kiedy się zregenerować i nastawić na walkę z wirusami i bakteriami. W efekcie zaczynasz chorować, a jedna choroba pociąga za sobą kolejną. Badania wykazały, że sen trwający krócej, niż 6 godzin zwiększał czterokrotnie ryzyko infekcji wirusowej.

Twoja skóra wygląda gorzej

Podczas snu twój organizm się oczyszcza, nie tylko od środka, ale też na zewnątrz. Brak snu powoduje wzrost kortyzolu, a ten sprawia, że się odwadniasz, co mocno odbija się na skórze. Twoja skóra staje się zaczerwieniona, sucha, poszarzała, a nawet pojawiają się na niej wypryski. Dodatkowo pod oczami pojawiają się charakterystyczne cienie, które sprawiają, że wyglądamy na zmęczonych i starszych, niż jesteśmy w rzeczywistości.

Nie dogadujesz się z bliskimi

Wydaje ci się, że osoby w domu i w pracy dziwnie na ciebie patrzą? Badania wykazują, że brak snu ogranicza naszą zdolność do prawidłowego odczytania mimiki twarzy i prawidłowego postrzegania emocji. W konsekwencji częściej się kłócimy, czy wybuchamy gniewem w najmniej oczekiwanych sytuacjach.

Stajesz się impulsywny

Osoby niewyspane zdecydowanie częściej podejmują spontaniczne i nie do końca przemyślane decyzje pod wpływem nieokreślonego impulsu. Dlatego też częściej robią coś, czego później żałują.

Przybierasz na wadze

Niedobory snu powodują większą produkcję greliny, hormonu, który odpowiada za podjadanie i ochotę na słodkie i kaloryczne dania. Dodatkowo spada poziom leptyny, czyli hormonu odpowiedzialnego za uczucie sytości. Wniosek jest jeden: kiedy mało śpisz jesz dużo i ciągle czujesz się głodny, co szybko przekłada się na dodatkowe kilogramy.

Stajesz się niezdarny

Brak snu powoduje wydłużenie czasu reakcji na bodźce, tak jak po spożyciu alkoholu. W związku z tym stajemy się bardziej niezdarni, przedmioty wypadają nam z rąk i częściej ulegamy kontuzjom.

  • Miniatura:
  • Źródło: SHOTPRIME

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Autor: Izabela Leśniewska

      Jej specjalnością są tradycyjne polskie potrawy, które przedstawia w nowoczesnym ujęciu, a także międzynarodowe kuchnie, które odkrywa podczas swoich podróży.