Spis treści
Szukasz pomysłu na domowy obiad jak u Babci? Młoda kapusta zasmażana w towarzystwie młodych ziemniaków i chrupiącego schabowego to prawdziwe niebo w gębie!
Uwielbiam Wiosnę, bo wraz z nią w naszej kuchni pojawia się wiele smacznych warzyw i owoców. A na ich bazie możemy przygotować cały szereg genialnych dań, ciekawych przekąsek i obłędnych deserów. Wymienić można tu chociażby zielone szparagi, rabarbar, rzodkiewkę, czy młode ziemniaki.
Do tej listy na pewno należy dodać również młodą kapustę, na której chciałabym się dzisiaj skupić. Otóż wraz z majem ruszył sezon na to genialne warzywo. Potrwa on do końca sierpnia. Mamy więc kilka miesięcy, aby w pełni wykorzystać potencjał młodej kapusty. I naprawdę warto, biorąc pod uwagę jej delikatny smak oraz kruche liście.
Warto również pamiętać, że wczesna odmiana kapusty nie jest tak bardzo wymagająca, jak jej dojrzała wersja. Jej czas przygotowania jest dużo krótszy, a co za tym idzie, możemy wyczarować pyszny obiad w mgnieniu oka. No i mała wisienka na torcie na koniec. Młoda kapusta ma dużo więcej witaminy C od dojrzałej wersji, którą wykorzystujemy w okresie jesienno-zimowym.
Babcia Zosia zdradza co zrobić, aby młoda kapusta zasmażana zachwycała smakiem
Oczywiście na bazie młodej kapusty można przygotować całą masę genialnych przepisów. Chciałabym jednak dzisiaj podzielić się moją największą perełką w zbiorach kulinarnych. O jaki przepis chodzi?
Oczywiście jest to patent na młodą kapustę w zasmażanej wersji. Receptura ta pochodzi z zeszytu mojej babci Zosi, która jest moim osobistym guru kulinarnym. Nie inaczej jest w przypadku pysznego dodatku do obiadu. Zasmażona kapusta w połączeniu z młodymi ziemniaczkami i klasycznym schabowym to prawdziwe niebo w gębie. W innych słowach nie da się tego ująć. Dlatego też jeśli chcesz przygotować pyszny obiad w tradycyjnym wydaniu, postaw na ten zestaw. Gwarantuję Ci, że nie pożałujesz.
Młoda kapusta w zasmażanej wersji z przepisu babci Zosi
Składniki
na 6 porcji
Sposób przygotowania
- Pracę nad przepisem rozpoczynamy od poszatkowania młodej kapusty.
- Następnie przekładamy ją do garnka, po czym dodajemy sól, pieprz oraz cukier.
- Na koniec wlewamy do środka wodę.
- Przykrywamy garnek pokrywką, po czym gotujemy na małym ogniu ok. 10 minut.
- Kiedy kapusta będzie już miękka, zdejmujemy pokrywkę, po czym wrzucamy do środka posiekany koperek oraz sok z cytryny.
- Gotujemy przez 5 minut bez pokrywki.
- W międzyczasie, na osobnym palniku na patelni, robimy domową zasmażkę. W tym celu rozpuszczamy masło i łączymy je z mąką, cały czas energicznie mieszając.
- Na koniec przelewamy zasmażkę do ugotowanej kapusty.
- I to wszystko. Smacznego!
Jak sama widzisz, przygotowanie pysznego dodatku do niedzielnego obiadu wcale nie musi być trudne i czasochłonne. Taką propozycją wszyscy będą zachwyceni, dlatego nie powinien zdziwić Cię fakt, że każdy poprosi o dokładkę pysznej kapusty w zasmażonej wersji.