w

Wiosenna zupa botwinka. Lista składników i sposób przygotowania

zupa botwinka
Dar1930, Getty Images

Zupa botwinka króluje w wiosennym menu. Wiemy, jak dokładnie ją zrobić, aby zachwycała smakiem i wyglądem. Ta wiedza na pewno się przyda!

Uwielbiam Wiosnę nie tylko za słoneczną pogodę i kwitnące kwiaty oraz drzewa. To również genialny okres dla miłośników kuchni. Wtedy w naszej kuchni pojawia się cała masa kolorowych i pysznych warzyw.

Wśród tego typu produktów wymienić można m.in. botwinkę – czyli młode liście buraka ćwikłowego. Jak można ją wykorzystać? Oczywiście gotując genialną zupę wiosenną, która nosi taką samą nazwę. Jadłaś ją kiedykolwiek?

Zupa botwinka – jak ją zrobić?

Jak już wiesz, kluczem do przygotowania pysznej zupy, są młode liście buraka ćwikłowego. To właśnie na Wiosnę mają one najwięcej walorów smakowych. Oprócz botwinki do zupy można dodać również: młode ziemniaki, marchewkę, koperek, szczypiorek, czy jajka ugotowane na twardo. Zupę na koniec zabiela się przy pomocy śmietanki.

Wiosenna botwinka

Ta zupa musi wraz z wiosną pojawić się w Twoim menu. Jest po prostu genialna!
Czas całkowity 1 godz.
Czas przygotowywania 40 min.
Czas gotowania 20 min.

Składniki

na 6 porcji

Sposób przygotowania

  • Pracę nad przepisem rozpoczynamy od umycia i osuszenia botwinki.
  • Buraczki obieramy i kroimy na mniejsze kawałki.
  • Natomiast łodygi oraz liście warzywa dokładnie szatkujemy.
  • Następnie obieramy ziemniaki oraz marchewkę. Je również kroimy na mniejsze kawałki. Drobno siekamy również świeży koperek.
  • Zarówno botwinkę, jak i pozostałe warzywa, wrzucamy do garnka i zalewamy bulionem warzywnym domowej roboty.
  • Mieszankę gotujemy ok. 20 minut.
  • W osobnym garnku gotujemy jajka na twardo.
  • Pod koniec gotowania dodajemy przyprawy i sok z cytryny.
  • Na koniec zabielamy zupę przy pomocy miksu śmietanki i mąki pszennej.
  • Gotową zupę serwujemy z jajkiem ugotowanym na twardo.
  • Smacznego!
zupa botwinka
Zobacz
Ocena:
(1 głos)

Oczywiście jeśli chcesz, aby zupa wyszła mniej kaloryczna, zabiel ją przy pomocy jogurtu naturalnego. Pamiętaj jednak, że należy wtedy zupę zahartować. Co to znaczy? Jogurtu nie możesz wlać bezpośrednio do zupy, połącz go w osobnej misce z chochlą gotującej się wywaru. Dopiero po tej czynności, możesz wlać powstałą mieszankę do zupy.

Jeśli zaś zostaniesz przy tradycyjnym przepisie i zabieleniu zupy przy pomocy mąki i śmietanki, pamiętaj o jednym. Powstały miks dodaj do zupy przy pomocy sitka, a nie bezpośrednio. Dzięki temu zabiegowi będziesz mieć pewność, że w gotującej się zupie nie powstaną grudki z mąki.

Ugotowaną zupę serwuj ze świeżym koperkiem. Możesz również wykorzystać zamiennie szczypiorek. Wybierz taką opcję, która najbardziej Ci odpowiada. Moim skromnym zdaniem kombinacja z młodymi ziemniakami, koperkiem i jajkiem ugotowanym na twardo to prawdziwy strzał w 10! Zgadzasz się ze mną? Czy serwujesz botwinkę w zupełnie innym wydaniu?

  • Miniatura:
  • Dar1930, Getty Images

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Jeden komentarz

      Autor: Anna Nowak

      Ania to osoba z pasją do gotowania, która lubi eksperymentować w kuchni, poszukuje nowych smaków i inspiracji z różnych kultur kulinarnych, a następnie dzieli się nimi tutaj na coolinarny.pl, aby pomóc innym w przygotowaniu pysznych dań.
      Facebook / Twitter / Napisz do Ani