w ,

Ten składnik niszczy twoje zdrowie. WHO apeluje do ludzi na całym świecie

Jaki jest wpływ cukru na organizm?/ Źródło: Diabetic Test, Vernika Devi's Images

Jest głównym winowajcą otyłości na świecie, powoduje choroby miażdżycowe i niszczy trzustkę… potocznie nazywa się go „białą śmiercią”. Jaki jest wpływ cukru na ludzki organizm. Co dzieje się, kiedy spożywamy go w naprawdę dużych ilościach? I co statystyki mówią o Polakach?

Badania wykazują, że statystyczny Polak spożywa aż 40 kg cukru rocznie. Te wyniki są przerażające, tym bardziej, że w świetle badań cukier jest uważany za „białą śmierć”, co oznacza, że jego wpływ na zdrowie i długość życia jest znaczący.

Cukier – gdzie możemy go znaleźć?

Cukier jest nieodłącznym elementem naszej diety. Niestety ten biały składnik nie jest już jedynie częścią batoników czy ciasteczek, a produktów pozornie bezpiecznych. Znajdziemy go m.in. w chlebie, ketchupach, sosach, przyprawach, jogurtach, sokach, kiełbasach, a nawet co najbardziej zatrważające w produktach dedykowanych dla dzieci.

Negatywny wpływ cukru na organizm

Według naukowców nadmiar cukru w naszej diecie może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Wśród najgroźniejszych wymienić można:

  • otyłość
  • cukrzycę typu 2
  • choroby sercowo- naczyniowe
  • miażdżyce
  • próchnicę i inne choroby zębów
  • częste infekcje i obniżoną odporność
  • zakażenia grzybicze
  • zaburzenia hormonalne
  • dolegliwości ze strony układu pokarmowego
  • zmęczenie, senność
  • zaburzenia koncentracji
  • pogorszenie nastroju
  • zły stan skóry, włosów i paznokci

Aż 20 % Polaków boryka się z problemem otyłości

Problem otyłości w Polsce, dotyczy już nie tylko dorosłych, ale też dzieci. Aż 20% Polaków boryka się z problemem otyłości, co oznacza, że co 5 osoba nosi na sobie nadprogramowe kilogramy. Co więcej otyłość stała się czwartą najczęstszą przyczyną śmierci, a WHO wręcz grzmi o ograniczenie cukru w diecie ludzi na całym świecie. Według WHO to właśnie otyłość jest i będzie jednym z największych wyzwań dla współczesnej i przyszłej medycyny.

Sprostowanie do artykułu: „Ten składnik niszczy twoje zdrowie. WHO apeluje do ludzi na całym świecie”

W związku z otrzymanymi uwagami od Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków, pragniemy przedstawić sprostowanie dotyczące treści naszego artykułu opublikowanego 8 lutego 2024 roku, w którym omawialiśmy wpływ cukru na zdrowie i wskazywaliśmy na jego obecność w różnych produktach spożywczych, w tym sokach owocowych.

W naszym artykule zawarte były stwierdzenia mogące sugerować, że soki owocowe dostępne w handlu zawierają dodane cukry, co nie jest zgodne z rzeczywistością. Pragniemy podkreślić, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, soki owocowe produkowane i sprzedawane w naszym kraju nie zawierają dodanych cukrów, takich jak fruktoza, syrop glukozowo-fruktozowy czy słodziki. Cukry obecne w sokach owocowych pochodzą wyłącznie z naturalnych składników, czyli owoców, z których soki są wyciskane. Wartość odżywcza i zawartość cukru w sokach owocowych odpowiadają tym, które znajdują się w świeżych owocach.

Podkreślamy także, że soki owocowe mogą być zdrowym elementem zrównoważonej diety, dostarczającym wielu ważnych składników odżywczych, takich jak witaminy, minerały i polifenole. Soki mogą przyczynić się do zwiększenia spożycia owoców i warzyw, co jest zalecane przez specjalistów ds. żywienia i zdrowia publicznego. Oczywiście, jak w przypadku każdego produktu spożywczego, soki owocowe powinny być spożywane w umiarkowanych ilościach, jako część zrównoważonej i różnorodnej diety.

Za wszelkie nieścisłości i potencjalne nieporozumienia wynikające z treści naszego pierwotnego artykułu pragniemy przeprosić czytelników oraz Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków. Zobowiązujemy się do dalszego przekazywania rzetelnych i dokładnie zweryfikowanych informacji, mających na celu edukację i promocję zdrowego stylu życia.

Z wyrazami szacunku,
Izabela Leśniewska

  • Miniatura:
  • Jaki jest wpływ cukru na organizm?/ Źródło: Diabetic Test, Vernika Devi's Images

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Autor: Izabela Leśniewska

      Jej specjalnością są tradycyjne polskie potrawy, które przedstawia w nowoczesnym ujęciu, a także międzynarodowe kuchnie, które odkrywa podczas swoich podróży.