Spis treści
W wielu przepisach szczególnie jeśli mówimy o wypiekach, pojawia się konieczność dodania sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia. Obydwa te składniki mają za zadanie sprawić, że dany wypiek urośnie. Czy w związku z tym, jeśli w domu zabraknie nam proszku do pieczenia potrzebnego do kontynuacji przepisu, możemy go od ręki zastąpić sodą i odwrotnie? Sprawa okazuje się nie być taka prosta. Czym różnią się od siebie te produkty? I czy lepiej kupić proszek do pieczenia, a może lepsza w kuchni będzie soda oczyszczona? Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie te pytania.
Proszek do pieczenia czy soda oczyszczona?
Proszek do pieczenia
Na sam początek musimy zaznaczyć, że proszek do pieczenia i soda oczyszczona to nie to samo. Dlatego też absolutnie nie możemy zamieniać sody na proszek i proszku na sodę w proporcjach 1:1. Czym różnią się te dwa produkty? Proszek do pieczenia ma w składzie wodorowęglan sodu, czyli sodę oczyszczoną i kwas (cytrynowy, winowy, adypinowy). Proszek jest produktem spulchniającym, kompletnym i wydawać by się mogło, że zdecydowanie wygrywa z sodą. Jednak nie wszyscy są takiego zdania. Przeciwnicy proszku do pieczenia krytykują ten produkt za częstą obecność difosforanu E405, który jedzony w dużych ilościach może być szkodliwy dla zdrowia.
Soda oczyszczona
Skoro proszek do pieczenia zawiera w składzie sodę oczyszczoną, to czy nie lepiej używać samej sody do wypieków? Niestety nie. Dodanie wody do proszku sprawia, że soda wchodzi w reakcję z regulatorem kwasowości i daje efekt spulchnienia ciasta. Sama soda zadziała tylko w takim wypieku, który będzie z dodatkiem kwaśnego składnika. Może to być: śmietana, maślanka czy sok z cytryny. Tylko w środowisku kwaśnym soda zadziała spulchniająco. Jeśli ten warunek zostanie spełniony możemy użyć sody zamiast proszku do pieczenia w proporcach: 1 łyżeczka sody oczyszczonej na 4 łyżeczki proszku do pieczenia. Jeśli nie zastosujemy się do tej zasady, wypiek może wyjść gorzki i popękany na powierzchni.