w ,

Ta kiełbasa króluje u naszych zachodnich sąsiadów. Koniecznie musisz ją zrobić w swoim domu

Źródło: nitrub, Getty Images

Metka to przysmak doskonale znany mieszkańcom Pomorza i Wielkopolski. Właśnie tam metka chętnie używana jest jako smarowidło do chleba. Metkę można kupić w sklepach mięsnych, lub zrobić samemu. Czym dokładnie jest ten przysmak i jak zrobić domową metkę w swojej własnej kuchni? Podpowiadamy.

W „Tradycyjnej kuchni pomorsko-wielkopolskiej” Zbigniewa Przybylaka czytamy, że metka to: „Kiełbasa z surowej przemielonej, mocno przyprawionej wieprzowiny, używana do smarowania chleba”. Metka przybyła do nas z Niemczech, gdzie od dawna jedzono mettwurst (peklowaną i wędzoną wędlinę z surowego, mielonego mięsa).

Kupując metkę w sklepie, koniecznie sprawdź jej skład

Metkę znajdziemy w sklepach w Polsce. Możemy kupić jej różne odmiany: wołową, wieprzową, cebulową, czy łososiową. Kupując metkę w sklepie należy dokładnie sprawdzić jej skład. W składzie powinno się znaleźć 90% mięsa. Pozostałe 10% najczęściej stanowi tłuszcz, który jest nośnikiem smaku, a dodatkowo tworzy konsystencję łatwą do smarowania. Niestety w wielu sklepach możemy znaleźć metkę, w której składzie mięsa jest 70%, albo mniej. Pozostałe 30% stanowią konserwanty, stabilizatory, aromaty i przeciwutleniacze. Taka ilość mięsa zdecydowanie dyskwalifikuje ten produkt i sprawia, że nie powinniśmy go kupować.

Jak zrobić domową metkę?

Metkę bez problemu zrobimy w swojej kuchni. Jak zrobić domową, pachnącą metkę, bez konserwantów i chemicznych dodatków? Do przygotowania metki potrzebujemy 1 kg tłustej, dobrej jakościowo wieprzowiny np. boczku czy podgardla i ulubionych przypraw.

Przygotowanie metki

  1. Mięso wieprzowe, wołowe, lub wieprzowo-wołowe kroimy w kostkę i dodajemy sól, sól peklującą i cukier. Mieszamy, przykrywamy folią i odstawiamy na dwie doby do lodówki.
  2. Po upływie tego czasu mięso mielimy w maszynce, dodajemy majeranek, pieprz, paprykę słodką, czosnek niedźwiedzi, drobno posiekaną cebulkę i dokładnie mieszamy.
  3. Na maszynkę do mięsa zakładamy specjalną nakładkę do nadziewania kiełbas, a na nią naciągamy jelito wieprzowe (można je kupić w sklepach) i zawiązujemy jeden koniec.
  4. Jelito napełniamy zmieloną masą, dzielimy na mniejsze serdelki i skręcamy kilkukrotnie.
  5. Tak przygotowane kiełbaski umieszczamy w lodówce na ok. 12 godzin. Po tym czasie matka jest gotowa do spożycia.
  • Miniatura:
  • Źródło: nitrub, Getty Images

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Autor: Izabela Leśniewska

      Jej specjalnością są tradycyjne polskie potrawy, które przedstawia w nowoczesnym ujęciu, a także międzynarodowe kuchnie, które odkrywa podczas swoich podróży.