w

Dzięki tym patentom pieczywo długo pozostanie świeże i chrupiące

Źródło: PublicDomainimages, pixabay

Chleb i bułki zazwyczaj przechowujemy w specjalnym chlebaku. Jednak to nie jedyny sposób na przedłużenie trwałości wypieków. Jak przechowywać pieczywo, aby przez długi czas zachowało świeżość i nie lądowało w koszu?

Pierwszą podstawową zasadą jest kupowanie pieczywa świeżego z prostym składem. Najlepszy i najbardziej trwały będzie chleb żytni pieczony na zakwasie. Zdecydowanie najgorszym wyborem będzie natomiast, pieczywo wypiekane z głęboko mrożonej masy, które już po dniu nie nadaje się do spożycia. Należy pamiętać o tym, że wszystkie chemiczne dodatki powodują, znacznie szybsze psucie się pieczywa.

Jak przechowywać pieczywo prawidłowo?

Wybór rodzaju pieczywa to jedno. Drugą ważną kwestią są zasady dotyczącego samego przechowywania chleba i bułek. Najważniejsze z nich zebraliśmy poniżej:

temperatura pokojowa

Optymalną temp. dla pieczywa jest 18-22 stopni C.

woreczki foliowe

Woreczki foliowe przyspieszają psucie i pleśnienie pieczywa. Najlepiej nie kupować chlebów pakowanych w woreczki, a jeśli już takie kupimy, zaraz po zakupie należy je przełożyć do specjalnego pojemnika lub materiałowego woreczka.

chlebak

Chlebak jest świetną opcją na przechowywanie chleba. Dzięki chlebakowi do środka nie przedostaje się światło, które może przyspieszać psucie wypieków. Najlepiej wybrać chlebak drewniany, a szerokim łukiem omijać te wykonane z plastiku lub metalu. Chlebaki plastikowe i metalowe, nie zapewniają cyrkulacji powietrza, która jest konieczna dla zachowanie świeżości pieczywa.

woreczek

Foliowe woreczki nie wchodzą w grę, jeśli chcemy aby pieczywo nie pleśniało. Jeśli chcemy trzymać chleb w woreczku musi on być wykonany z oddychającego materiału. Najlepszy w przypadku chleba będzie len.

lodówka/ zamrażalnik

W lodówce można przechowywać chleb tostowy. Pozostałe pieczywo w niskiej temp. czerstwieje i staje się niesmaczne. Zdecydowanie lepiej umieścić pieczywo w zamrażalce. Dzięki zamrożeniu chleb czy bułki nie spleśnieją i co najważniejsze nie stracą wartości odżywczych. Chleb w zamrażalniku można przechowywać do 3 miesięcy.

  • Miniatura:
  • Źródło: PublicDomainimages, pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Autor: Izabela Leśniewska

      Jej specjalnością są tradycyjne polskie potrawy, które przedstawia w nowoczesnym ujęciu, a także międzynarodowe kuchnie, które odkrywa podczas swoich podróży.