w

Nie marnuj jedzenia. Dowiedz się jak przechowywać pieczywo, by przedłużyć jego świeżość

Źródło: aureliofoxrj, pixabay

Jak przechowywać chleb, aby przez długi czas był miękki i świeży? Odpowiedź na to pytanie na pewno zaciekawi wiele osób, które marnują spore ilości niezjedzonego pieczywa.

Polacy uwielbiają jeść pieczywo. Chrupiące bułeczki i chleby goszczą na naszych stołach nie tylko podczas śniadań i kolacji, ale również jako drugie śniadanie, czy dodatek do zup. Pewnie dlatego, mamy tendencję do kupowania zbyt dużej ilości pieczywa, która później schnie, pleśnieje, lub po prostu traci swoje walory smakowe i nie nadaje się do jedzenia. Kupujemy za dużo- TAK, źle przechowujemy pieczywo- niestety również TAK…

Foliowe worki

Na początek zaczniemy od największego błędu jaki popełniają Polacy. Jest to przechowywanie i kupowanie chleba zapakowanego w foliowe woreczki. Tego typu worki, nie zapewniają cyrkulacji powietrza, przez co w środku gromadzi się wilgoć, która doprowadza do rozwoju pleśni i grzybów. Jeśli szybko nie dostrzeżemy zielonych plam pleśni, może się to dla nas skończyć ostrym zatruciem pokarmowym.

Jak przechowywać chleb, aby przedłużyć jego świeżość?

Woreczek papierowy/ lniana ścierka

Aby chleby i bułki długo były świeże i chrupiące, należy je przechowywać w woreczkach papierowych lub w lnianej szmatce. Patent z lnianą szmatką stosowały już nasze babcie, dla których pieczenie chleba było czynnością na porządku dziennym. Lniany materiał zapewnia przepływ powietrza i odprowadza nadmiar wilgoci, przez co chleb nie psuje się i smakuje jak zaraz po upieczeniu.

Chlebak

Jeśli zależy nam na lepszym przechowywaniu pieczywa, zainwestujemy w dobrej jakości chlebak. Najlepiej jeśli będzie to chlebak drewniany. Jeśli nie mamy takiego, kupując chlebak zwróćmy uwagę, aby jego metalowe czy ceramiczne wersje miały otwory, gwarantujące odpowiednią wentylację. Specjalny pojemnik na chleb i bułki, najlepiej umieścić w suchym, mało nasłonecznionym miejscu w temp. pokojowej, ok. 18-22 stopni. Jedyne o czym musimy pamiętać, to to, aby chlebak był ciągle zamknięty.

Jabłko w chlebaku

Chcąc przedłużyć świeżość pieczywa, warto do chlebaka włożyć kawałek jabłka. Jabłko zapewni odpowiednią wilgoć w środku, dzięki czemu chleb nie stanie się czerstwy.

Zamrażalka/ lodówka

Jeśli po świętach czy innej uroczystości została nam wyjątkowo duża ilość pieczywa powinniśmy je podzielić na porcję i zamrozić. Najlepiej zrobić to w woreczkach przeznaczonych do zamrażalki, aby chleb nie przeszedł pozostałymi zapachami. W ten sposób chleb i bułki zachowają swoją świeżość nawet przez trzy miesiące. Co istotne o ile zamrażalka będzie świetnym sposobem na przechowywanie chleba, to lodówka niestety już nie. W lodówce chleb stanie się zbity i twardy i wcale nie przedłużymy jego trwałości.

  • Miniatura:
  • Źródło: aureliofoxrj, pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Autor: Izabela Leśniewska

      Jej specjalnością są tradycyjne polskie potrawy, które przedstawia w nowoczesnym ujęciu, a także międzynarodowe kuchnie, które odkrywa podczas swoich podróży.