Spis treści
Sól to popularna przyprawa, którą znajdziemy w każdym domu. Polacy kochają solić potrawy nie zastanawiając się zbytnio nad ich wpływem na zdrowie. Jednak czy sól jest aż tak zdrowa, żeby można było jej używać bez większych ograniczeń? Większość naukowców nie ma w tej kwestii wątpliwości.
Badania wskazują, że Polacy solą dania bez ograniczeń, przekraczając tym samym normy spożycia soli ponad dwukrotnie. Norma dziennego spożycia soli w przypadku osoby dorosłej wynosi 5 g na dzień. Biorąc pod uwagę, że sól znajdziemy w prawie każdym produkcie spożywczym, robi się z tego ogromna ilość, która nie może być obojętna dla ludzkiego organizmu. Co mówią badania na temat soli i jej wpływu na zdrowie?
Czy sól jest zdrowa?
Sól jest zdrowa, jednak w niewielkich ilościach. Jej nadmierne spożycie ma negatywne skutki dla zdrowia: krótko i długofalowe.
Negatywne skutki spożycia soli (po spożyciu solonego posiłku)
- Zatrzymanie wody w organizmie: wzdęcia, obrzęki, podwyższenie wagi
- Wzrost ciśnienia tętniczego krwi
- Wzmożone pragnienie
Długofalowe negatywne skutki spożywania soli
- Wrzody żołądka
- Nadciśnienie tętnicze, które może prowadzić do zawału, udaru, chorób serca
- Hipernatremia, czyli zbyt duża ilość sodu w organizmie, która może prowadzić do dezorientacji, drgawek, śpiączki, a nawet śmierci
- Choroby serca wynikające z podwyższonego ciśnienia
- Rak żołądka. Nadmiar soli w diecie może powodować raka. Według przeprowadzonych badań już 3 gramy soli dziennie to o 68% większe ryzyko zachorowania na raka żołądka