w

Wprowadź ten składnik do swojej diety, a twoja waga ruszy z kopyta

Źródło: Oleksand Prokopenko

Błonnik to ważny składnik naszej diety, który nazywany jest 'szczotką’ lub 'miotełką’ wymiatającą z naszego organizmu resztki pokarmowe. W czym jest błonnik i jak dokładnie działa ten magiczny składnik dowiecie się z poniższego artykułu.

Czym jest błonnik?

Błonnik to substancja pochodzenia roślinnego, która nie ulega trawieniu, ani wchłanianiu w naszym przewodzie pokarmowym. I mimo że wydaje się, że skoro nie jest przyswajany przez organizm to w sumie nie jest potrzebny, to wcale tak nie jest, gdyż pełni on wyjątkowo ważną funkcję w procesie trawienia.

Rodzaje błonnika?

Istnieją dwa rodzaje błonnika: rozpuszczalny i nierozpuszczalny w wodzie. Obydwa rodzaje mają dwie zupełnie role w procesie trawienia. Ten rozpuszczalny składający się z gumy i pektyny, powoduje uczucie sytości i opóźnia moment opuszczenia pokarmu przez pokarm, dzięki czemu dłużej nie czujemy się głodni. Natomiast nierozpuszczalny składający się z celulozy, hemicelulozy i ligniny pobudza perystaltykę jelit i ułatwia wypróżnianie.

Właściwości?

Rolą błonnika w naszym organizmie jest oczyszczenie organizmu ze zbędnych produktów przemiany materii, co powoduje poprawę mikroflory jelit. Błonnik zmniejsza również poziom cholesterolu i pomaga w problemach z zaparciami czy trawieniem. Według zaleceń WHO już 20-40 gram dziennie to wystarczająca ilość, której nie powinno się przekraczać. Co ważne, jeśli nasza dieta bogata jest w błonnik musimy pamiętać o zwiększeniu ilości wypijanych płynów.

Zbyt dużo błonnika w diecie- skutki uboczne?

Zbyt duża ilość błonnika nie jest wskazana w diecie, gdyż może powodować skutek odmienny od zamierzonego. Duża ilość tego składnika może prowadzić do niedoborów witamin i składników mineralnych, a także do gorszego wchłaniania tłuszczy. Na błonnik muszą szczególnie uważać osoby chore na za zapalenie trzustki i jelit.

W czym jest błonnik?

A teraz najważniejsze. Skoro błonnik jest w większości przypadków wskazany w naszej diecie, to w czym możemy go znaleźć?

Najwięcej tego składnika dostarczą nam:

  • produkty zbożowe: pieczywo razowe, płatki wielozbożowe,
  • nasiona: pestki słonecznika, dyni i ziarna lnu
  • owoce: porzeczki, maliny
  • owoce suszone: morele, figi, śliwki
  • Miniatura:
  • Źródło: Oleksand Prokopenko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Autor: Izabela Leśniewska

      Jej specjalnością są tradycyjne polskie potrawy, które przedstawia w nowoczesnym ujęciu, a także międzynarodowe kuchnie, które odkrywa podczas swoich podróży.