w

Nie wiesz jak przygotować mięso, aby było kruche i soczyste? Skorzystaj z dawnego sposobu naszych babć

Źródło: Tomasz Majchrowicz, Getty Images

Dziś chcemy wam przypomnieć metodę doskonale znaną naszym babciom, która w ostatnim czasie poszła w zapomnienie. Chodzi o peklowanie mięsa przy użyciu roztworu wody i soli. Solanka sprawi, że mięso stanie się soczyste, kruche i delikatne. Jak zapeklować mięso w solance? Przypominamy ważne proporcje.

Przemysł mięsny od dawna stosuje metody peklowania na bazie solanki. Jednak w przypadku solanek przemysłowych w mieszankach tych mogą znaleźć się jeszcze inne sztuczne i chemiczne konserwanty. W fabrykach pekluje się mięso na trzy sposoby: poprzez nakłuwanie mięsa, moczenie lub nakłuwanie i moczenie. My dziś chcemy wam podać przepis na czystą solankę, bez zbędnych dodatków. Jej bazą jest jedynie woda, sól i ewentualnie inne przyprawy. Jak ją wykonać?

Peklowanie mięsa – krok po kroku

Zanim podamy patent na solankę, zaznaczmy, że peklować można każdy rodzaj mięsa, a nawet ryby. Jednak są mięsa, które bardziej, niż inne wymagają peklowania, są to głównie: baranina i dziczyzna. Rodzaj mięsa będzie decydował o czasie peklowania: ryby powinny leżeć w solance dosłownie kilka minut, a dziczyzna czy wołowina nawet kilka dni. Przepis na solankę jest banalnie prosty, wystarczy jedynie trzymać się odpowiednich proporcji. Na kilogram mięsa potrzebujesz 1 litra solanki.

Składniki na solankę:

  • 1 litr wody
  • 40 g soli
  • 3 ziarenka ziela angielskiego
  • 2 liście laurowe

Jak przygotować solankę i jakie zioła do niej dodać?

Do gotującej się wody dodajemy pozostałe składniki i dokładnie mieszamy. Kiedy solanka ostygnie zalewamy nią mięso, tak aby było całkowicie zakryte. Mięso zalane solanką umieszczamy w lodówce. Czas peklowania dobieramy indywidualnie do rodzaju mięsa. Jeśli chcemy podkręcić smak mięsa, możemy wzbogacić solankę ziołami i przyprawami. I tak:

  • do mięs delikatnych, typu drób można dodać: trawę cytrynową, tymianek, oregano
  • do wieprzowiny: majeranek, kminek, cząber, szałwię
  • do ryb: suszony koper, biały pieprz
  • Miniatura:
  • Źródło: Tomasz Majchrowicz, Getty Images

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Autor: Izabela Leśniewska

      Jej specjalnością są tradycyjne polskie potrawy, które przedstawia w nowoczesnym ujęciu, a także międzynarodowe kuchnie, które odkrywa podczas swoich podróży.