Spis treści
Kiszone śledzie to szwedzki przysmak, który przybył do nas stosunkowo niedawno. Na pierwszy rzut przypominają tradycyjne śledzie ze słoika, ale ich smak jest zupełnie inny. Jeśli jesteś fanką śledzia i kiszonek, musisz spróbować swoich z surströmming.
Śledzie ze słoika można kupić w każdym sklepie, lecz ich smak jest dość specyficzny. Słoiki potrafią przeleżeć na regałach nawet kilka lat, przez co nabierają mocnego, charakterystycznego smaku. Jeśli zrobisz je w domu, możesz kontrolować poziom ukiszenia.
Kiszone śledzie — jak je jeść?
Właściwie każdy może je jeść jak i z czym chce, ale my polecamy podawać je jako przystawkę lub element zimnej płyty. Wystarczy kawałek świeżego pieczywa, dobre masło ze wsi i kawałek takie śledzia a każdy będzie kupiony.
Przepis na śledzie jest bajecznie prosty
Cały sekret dobrych śledzi to odpowiednie warunki do przechowywania. Sterylne słoiki i zacienione miejsce to gwarancja udanych kiszonek, których nie łapie pleśń ani inne zepsucie.
Kiedy jesteś przy lodówce z rybami, wybierz gotowe filety, których nie trzeba obrabiać. W ten sposób zaoszczędzisz sobie „brudnej pracy” i nie będziesz się martwić, że w rybie pozostały jakieś ości. Ten aspekt przemawia za tym, by robić śledzie w domu. Będziesz mieć pełną kontrolę nad tym, jakiej jakości ryba wyląduje w słoiku.
Śledzie po szwedzku
Składniki
na 3 słoiki
- 1 kg filety śledziowe (odmiana à la matias)
- 2 l woda
- 6 łyżka sól
- 1 szczypta gałka muszkatołowa
- pieprz czarny (w ziarnach)
Sposób przygotowania
- Filety śledziowe opłucz w wodzie i podziel na mniejsze kawałeczki, a następnie powrzucaj do słoików, by sięgały do 3/4 wysokości. Do każdego słoika wrzuć kilka ziarenek pieprzu.
- Przygotuj zalewę do słoików. Zagotuj wodę, dodaj sól i świeżo tartą gałkę muszkatołową. Kiedy lekko przestygnie, zalej słoiki zalewą.
- Słoiki mocno zakręć i odstaw dnem do góry, tak by nakrętka się zassała. Po ostygnięciu odstaw słoiki do zacienionego miejsca. Po miesiącu ryba powinna być gotowa.