w

Szczypiorek w doniczce: sposób sadzenia i pielęgnacja

Źródło: Irina Gelwich, Getty Images

Zamiast kupować cięty szczypiorek w sklepach, który szybko więdnie i jest drogi, możesz tanim sposobem wyhodować go w swoim domu. Szczypiorek w doniczce to świetna dekoracja, ale też źródło witamin i składników odżywczych, które możesz mieć na wyciągnięcie ręki każdego dnia. Poznaj najważniejsze zasady sadzenia domowego szczypiorku.

Szczypiorek ze sklepu nie może się równać z tym z ogrodu. Niestety zimą ciężko o taką opcję, dlatego warto zasadzić go sobie w doniczce, aby móc się cieszyć jego smakiem przez cały rok. Tym bardziej, że jego 'domowa uprawa’ jest banalnie prosta.

Szczypiorek z cebuli

Zdecydowanie najszybszym sposobem na wyhodowanie własnego szczypiorku w domu jest kupienie cebul i włożenie ich do podłużnej donicy z żyznym podłożem. Ważne aby cebule nie miały żadnych uszkodzeń i puszczały liście, dzięki czemu pierwszy szczypiorek zerwiemy już po około tygodniu. Kiedy sadzimy cebulę w donicy, warto do donicy wsypać warstwę drenażową, a dopiero później nasypać ziemię, dzięki czemu nigdy nie przelejemy cebulek, podczas podlewania. Rodzaj ziemi nie jest istotny, gdyż szczypiorek nie ma większych wymagań, jeśli chodzi o podłoże. Cebule powinny być posadzone tak, aby tylko ich połowa znajdowała się w ziemi. Możesz również wyhodować szczypiorek z nasion, jednak w takim wypadku znacznie dłużej poczekasz na 'pierwsze zbiory’.

Szczypiorek w doniczce- pielęgnacja

Kiedy już uda nam się wyhodować pierwszy szczypiorek musimy wiedzieć jak go odpowiednio pielęgnować. Należy pamiętać, że szczypiorek lubi mieć dużo słońca, dlatego najlepiej ustawić go na dobrze nasłonecznionym parapecie. Drugą ważną kwestią jest podlewanie. Kiedy podlewamy szczypiorek uważajmy na to, aby nie moczyć cebul i aby zbyt mocno go nie przelewać. Podłoże powinno być jedynie lekko wilgotne. Jeśli chodzi o temperaturę, dobrze aby utrzymywała się ona w okolicy 20 stopni C. Kiedy cebulki przestaną rodzić szczypiorek, wystarczy posadzić nowe w świeżym podłożu.

  • Miniatura:
  • Źródło: Irina Gelwich, Getty Images

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Autor: Izabela Leśniewska

      Jej specjalnością są tradycyjne polskie potrawy, które przedstawia w nowoczesnym ujęciu, a także międzynarodowe kuchnie, które odkrywa podczas swoich podróży.