w ,

Jeśli wprowadzisz oliwki do diety, twoje stawy Ci podziękują

Lubisz oliwki? Od kilku lat Polacy oszaleli na ich punkcie i coraz chętniej dodają je do różnych potraw lub jedzą je w formie przekąski. Te małe niepozorne owoce kryją w sobie wielką moc. Jeśli wprowadzisz je na stałe do menu, możesz się spodziewać, że twoje stawy Ci za to podziękują.

Wprowadzisz ten produkt do swojej diety, a efekty pojawią się raz-dwa!

Oliwki pochodzą z terenów południowej Europy, tam długimi hektarami niosą się plantacje drzew oliwnych. Co ciekawe drzewo oliwne może przeżyć tysiące lat, a najstarsze gaje są datowane 3500 lat p.n.e. Najpopularniejszym produktem wytwarzanym z oliwek jest oliwa, czyli jeden z najzdrowszych tłuszczy. Jeśli na oliwie widnieje napis „Extra virgin”, możecie się spodziewać najlepszego produktu!

wprowadzisz produkt do diety
oliwki/ fot. Yana Gayvornoskaya

Kolejną ciekawostką są kolory oliwek: czerwona, czarna i zielona to ta sama oliwka, ale w innym stadium dojrzewania! Zielone są jeszcze nie dojrzałe, czerwone/brązowe są półdojrzałe, a czarne lub ciemnofioletowe są już dojrzałe. Różnią się smakiem, ale ich właściwości pozostają podobne. Jeżeli wprowadzisz ten produkt do diety, twoje ciało będzie w lepszej kondycji!

Właściwości zdrowotne oliwek:

 • Oliwki są bogatym źródłem kwasów tłuszczowych jednonienasyconych, zwłaszcza kwasu oleinowego, który jest korzystny dla zdrowia serca,
 • Zawierają polifenole, które są związkami roślinnymi o silnym działaniu przeciwutleniającym i przeciwzapalnym,
 • bogate w wapń, a ten wpływa pozytywnie na nasze stawy,
 • Oliwki zawierają błonnik pokarmowy, a ten pomaga również w utrzymaniu uczucia sytości, co może pomóc w kontrolowaniu apetytu i utrzymaniu zrównoważonej wagi,
 • Regularne spożywanie może obniżyć poziom cukru we krwi oraz szkodliwego cholesterolu,
 • sód zawarty w owocach prawidłowo wpływa na nasz układ nerwowy i pracę mięśni,

Rekomendowana dzienna dawka oliwek to 7 sztuk owocu. Taka porcja to zaledwie 37 kcal.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Autor: Ola Zając

   Ola to pasjonatka kulinariów od najmłodszych lat. Od zawsze eksperymentowała w kuchni, tworząc niebanalne połączenia smaków i aromatów. Swoje inspiracje czerpie z kuchni różnych kultur, a w wolnym czasie lubi podróżować po świecie w poszukiwaniu nowych doświadczeń kulinarnych.
   Napisz do Oli