w ,

Jak gotować maślaki? Garść cennych porad

jak gotować maślaki

Pełen kosz maślaków to marzenie nie jednego grzybiarza, możemy z nich przygotować wiele pyszności jak sos, grzyby w słoiku czy dodatek do dania. Jeśli po raz pierwszy przystępujesz do obróbki maślaków, warto zapoznać się z zasadami gotowania grzybów.

Maślaki to grzyby o wysokiej zawartości białka i śmiało mogą zastępować mięso w wielu potrawach. Są źródłem cynku i witamin B, C, potasu, magnezu, jodu i żelaza. Lepiej celować w młode maślaki, ich zawartość witamin i minerałów będzie wyższa. Dieta bogata w te grzyby poprawia odporność i wyciąga z chronicznego zmęczenia.

Sponsorowane

Jeśli chodzi o mrożenie maślaków, robimy to tylko z młodymi sztukami i tymi średniej wielkości. Stare maślaki są niedobre i potrafią być trujące, gdyż po 3 dniach wzrostu zaczynają gnić. Oczyszczanie maślaków to ważna sprawa, należy zeskrobać bród z trzonków i kapelusza, umyć je pod bieżącą wodą i zdjąć błonkę z trzonka i kapelusza. Po namoczeniu maślaki stają się bardzo śliskie, by pozbyć się zanieczyszczeń i niechcianych lokatorów mocz je w osolonej wodzie przez 30-60 minut. Po tym czasie wypłucz grzyby 2-3 razy pod bieżącą wodą.

FoodStock/ Canva

Jak gotować maślaki?

Maślaki gotuje się w dwóch wodach, by pozbyć się trujących substancji!

W pierwszym etapie wkładasz maślaki do zimnej wody i doprowadzasz do wrzenia, a następnie gotujesz 10 minut na wolnym ogniu. Po tym czasie wylewamy wodę i płuczemy grzyby. Wrzucamy od nowa do zimnej wody i gotujemy pod przykryciem 30 minut od momentu zagotowania. Grzyby są ugotowane, jeśli po zdjęciu z ognia opadają na dno.

Sponsorowane

Na każdym etapie obróbki gotowane maślaki wydzielają pianę, którą należy zbierać, gdyż jest trująca.

Brak tagów przypisanych do tego postu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      Autor: Ola Zając

      Ola to pasjonatka kulinariów od najmłodszych lat. Od zawsze eksperymentowała w kuchni, tworząc niebanalne połączenia smaków i aromatów. Swoje inspiracje czerpie z kuchni różnych kultur, a w wolnym czasie lubi podróżować po świecie w poszukiwaniu nowych doświadczeń kulinarnych.
      Napisz do Oli