w ,

Zapomniane cebularze! Pulchne ciasto robi całą robotę

Cebularze
wikimedia commons

Cebularze to pozostałości kuchni żydowskiej, która była niezwykle popularna w naszym kraju. Te aromatyczne bułki z farszem z cebuli są jak sernik z rodzynkami — albo się je kocha, albo nienawidzi! Mało kto podejmuje się, by zrobić je samodzielnie, w większości kupujemy je jako przekąska w okolicznej piekarni. Tym razem rzucamy wam wyzwanie na wykonanie tych prostych drożdżówek w wytrawnej wersji!

Cebularze najlepiej smakują z dodatkiem maku, jednak dzięki modyfikacjom powstała równoległa wersja z posypką serową. Po zapieczeniu ser staje się chrupiący, natomiast wilgotne wnętrze sprawia, że całość idealnie się równoważy.

W poniższej wersji nie ma dodatku sera, ale nic nie szkodzi, by się o taką pokusić. Dodatkowa posypka będzie wielkim atutem.

Cebularze

W poniższej wersji nie ma dodatku sera, ale nic nie szkodzi, by się o taką pokusić. Dodatkowa posypka będzie wielkim atutem.
Czas całkowity 1 godz. 30 min.
Czas przygotowywania 1 godz.
Czas gotowania 30 min.
Cebularze

Sposób przygotowania

  • Zacznij od przygotowania zaczynu. Mleko delikatnie podgrzewamy, dodajemy łyżeczkę cukru, łyżkę mąki i kruszymy drożdże. Mieszamy i odstawiamy w ciepłe miejsce na 20 minut, aż zaczyn podwoi objętość.
  • W misce umieszczamy resztę mąki, jajko, roztopione masło, sól i pieprz. Dolej zaczyn i wyrób ciasto, następnie je przykryj i odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Z reguły im dłużej, tym lepiej, dlatego możesz odstawić je nawet na godzinę.
  • Cebulę kroimy w piórka, podsmażamy na oleju, dodajemy odrobinę wody i podduszamy by była miękka. Na koniec odkrywamy patelnie i pozwalamy odparować wodzie.
  • Z ciasta formujemy kulki i spłaszczamy je, robiąc wgłębienie na środku. Dodajemy cebulę i całość posypujemy makiem.
  • Pieczemy w 180 stopniach Celsjusza przez 20-30 minut.

Składniki

na 7 sztuk

Zobacz
Ocena:
(głosy: 3 )

Zobacz również:

  • Miniatura:
  • wikimedia commons

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    2 komentarzy

      Autor: Ola Zając

      Ola to pasjonatka kulinariów od najmłodszych lat. Od zawsze eksperymentowała w kuchni, tworząc niebanalne połączenia smaków i aromatów. Swoje inspiracje czerpie z kuchni różnych kultur, a w wolnym czasie lubi podróżować po świecie w poszukiwaniu nowych doświadczeń kulinarnych.
      Napisz do Oli